fot. pixabay.com

Szefowa MRiPS informuje, że mLegitymację pobrało niemal 170 tys. seniorów

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty cieszy się dużym zainteresowaniem. Pobrało ją już niemal 170 tys. seniorów – poinformowała  minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Polityk przypomniała, że legitymacje w tradycyjnej formie można otrzymać wnioskując do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od początku tego roku każdy senior ma dostęp do mLegitymacji, czyli elektronicznej formy legitymacji emeryta i rencisty.

„To kolejny ważny krok w automatyzacji i cyfryzacji usług. mLegitymacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Pobrało ją już niemal 170 tys. osób. Oczywiście nadal pozostawiamy seniorom wybór. Wciąż dostępne są legitymacje w tradycyjnej formie, o które można zawnioskować w ZUS-ie” – wskazała minister Marlena Maląg.

Podkreśliła, że legitymacja w formie elektronicznej ma taką samą moc, jak ta plastikowa.

„Upoważnia m.in. do zniżek na przejazdy komunikacją publiczną, potwierdza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym i zapewnia szereg ulg w ośrodkach uzdrowiskowych oraz instytucjach kultury” – przypomniała szefowa MRiPS.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

PAP

drukuj