Nadija Sawczenko wznowiła głodówkę

Ukraińska lotniczka przebywająca w areszcie w Moskwie, Nadija Sawczenko, wznowiła głodówkę – poinformował w poniedziałek jej adwokat Mark Fejgin. Jak wyjaśnił, Sawczenko domaga się, by zmieniono zastosowany wobec niej środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Od dzisiaj Nadija wznowiła głodówkę. Twierdzi, że powinien zostać zmieniony środek zapobiegawczy; uważa, że nie wypuszczenie jej na wolność jest naruszeniem jej praw – powiedział adwokat. Określił postawę Sawczenki jako zdecydowaną.

Przekazał także jej słowa wdzięczności dla lekarzy z Ukrainy, którzy odwiedzili ją w sobotę w moskiewskim areszcie Matrosskaja Tiszyna. Lekarze ci odradzili lotniczce wznowienie protestu głodowego, gdyż – jak ocenili – mogłoby to poważnie odbić się na jej zdrowiu.

33-letnia Sawczenko, którą Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, 5 marca przerwała prowadzoną przez 83 dni głodówkę. Na początek zgodziła się pić bulion drobiowy. Kilka dni przed tą decyzją lotniczkę przebadali lekarze z Niemiec. Ocenili oni, że kontynuowanie głodówki przez Sawczenko może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej organizmie lub nawet do śmierci.

Według akt sprawy starszy lejtnant Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu. Oskarżono ją o naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego śmierć ponieśli dziennikarze państwowej telewizji Rossija: Igor Korneluk i Anton Wołoszyn. W styczniu oskarżono ją dodatkowo o nielegalne przekroczenie granicy.

Sawczenko nie przyznaje się do winy i twierdzi – tak samo jak władze w Kijowie – że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl