fot. PAP/Paweł Supernak

Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych mówią jednym głosem ws. Białorusi

Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych mówią jednym głosem w sprawie Białorusi. Wspólnie podkreślają, że największą wartością jest suwerenność i niepodległość Białorusi.

Długa rozmowa i rzadko spotykane wspólne stanowisko – tak wyglądało spotkanie w kancelarii premiera w sprawie Białorusi.

– Wszyscy generalnie zgadzają się z tym, że takie spotkania powinny się odbywać i że powinniśmy, jako różne formacje, ugrupowania polskie, mówić mniej więcej jednym głosem w sprawie Białorusi. To nas wszystkich łączy – powiedział po spotkaniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W kwestii polityki wschodniej musimy podejmować działania ponad różnicami partyjnymi – przekonywał z kolei Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

– Zadaniem Polski jest być adwokatem, obrońcom wolnej, demokratycznej Białorusi na arenie europejskiej – dodał Robert Tyszkiewicz.

Także Lewica jest gotowa do współpracy.

– Miejmy nadzieję, że to jest pierwszy krok w dobrym kierunku – mówił Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Spotkanie wszystkich sił było potrzebne – ocenił Paweł Szramka z Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15.

– Żeby przekaz wychodzący z Polski był jednoznaczny i precyzyjny; żeby do tego, jakie stanowisko ma Polska, nie zostały przyklejone żadne manipulacje, bo to w sferze międzynarodowej jest bardzo istotne – wskazywał Paweł Szramka.

Konfederacja rekomenduje, aby Polska prowadziła wstrzemięźliwą politykę względem Białorusi. Formacja doceniła, że priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo Polski.

– Podkreślamy, że bardzo ważną kwestią jest to, żeby zachować pokój na Białorusi i żeby dbać o interesy Polaków mieszkających na Białorusi – oznajmił Robert Winnicki z Konfederacji.

To, co się dzieje tuż za wschodnią granicą, ma wpływ na sytuację w Polsce.

– Pokój za naszą wschodnią granicą to absolutny warunek bezpieczeństwa i normalnego rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej – przekonywał szef rządu.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu przedstawił działania podejmowane przez polskie władze w sprawie Białorusi, także na arenie międzynarodowej.

https://twitter.com/PremierRP/status/1298644764619878400

– Polska jest ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi. To leży w naszym najlepiej pojętym interesie – podkreślił premier.

Rząd ułatwi przyjazd do Polski prześladowanym obywatelom Białorusi. Szpitale będą udzielać pomocy medycznej pobitym i torturowanym przez reżim. Warszawa wyasygnowała już 50 mln złotych na wsparcie.

– Będzie przeznaczone na wzmocnienie niezależnych mediów, organizacji pozarządowych zajmujących się przemianami demokratycznymi, na wsparcie osób pobitych, również torturowanych – wskazał Mateusz Morawiecki.

Dzięki staraniom Polski odbyło się posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie Białorusi. Warszawa będzie dążyła do wprowadzenia unijnych sankcji, dotkliwych dla reżimu Łukaszenki. W tej sprawie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec. Jest też w kontakcie z przedstawicielami grupy V4.

– Polska jest tym krajem, który stara się cały czas przykuwać uwagę Zachodu do tematyki białoruskiej – akcentował premier.

W pomoc Białorusinom, szczególnie strajkującym pracownikom, włączył się NSZZ „Solidarność”.

– W 40. rocznicę ogólnokrajowego, wielkiego zwycięstwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jest dla nas rzeczą oczywistą, że stajemy po Waszej stronie gotowi wspierać Was w każdy możliwy, pokojowy sposób – podkreślił w specjalnym przesłaniu do Białorusinów Piotr Duda, szef Związku.

„Solidarność” wysłała pierwszy transport humanitarny na Wschód. 9 ton żywności trafi do strajkujących pracowników [czytaj więcej]. Związek uruchomił też specjalny fundusz „Solidarność z Białorusią”. Udało się już zebrać milion złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl