fot. PAP/EPA

Polityczne podsumowanie minionego roku

Pożegnaliśmy już 2022 rok. Ostatnie 12 miesięcy były czasem walki o wolność Ukrainy, starań o wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy oraz wzrostu inflacji.

Każdego roku na świecie dochodzi do tysięcy wydarzeń przekładających się na losy wielu społeczeństw. 2021 rok zapisał się pod znakiem walki z pandemią koronawirusa. Choć do zakażeń wciąż dochodzi, to ubiegły rok był czasem wojny na Ukrainie.

– W lutym wszyscy dowiedzieliśmy się, że Rosja zdecydowała się na okropny krok i zaatakowała naszego najbliższego sąsiada. Wtedy też Polacy z dumą pomagali wszystkim tym, którzy uciekali z terenu Ukrainy – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Polska była jednym z pierwszych krajów przekazujących broń walczącej Ukrainie. W marcu premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński udali się do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca wielokrotnie dziękował Polsce za wsparcie.

Wojna wygenerowała nowe ważne tematy – podkreśliła Barbara Nowacka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Wojna na Ukrainie przetasowała kompletnie relacje międzynarodowe, priorytety również dla Polski. Nagle priorytetem – bardzo słusznie – stało się bezpieczeństwo energetyczne – zaakcentowała Barbara Nowacka.

Jeszcze przed wybuchem wojny pojawiły się pierwsze oznaki szantażu energetycznego ze strony Władimira Putina. W kwietniu Rosja zatrzymała dostawy gazu do Polski. Nasz rząd dalej pracował nad dywersyfikacją dostaw. W październiku uruchomiono gazociąg Baltic Pipe. Do Polski wciąż importowany jest węgiel, który zapewnia ciepło w polskich domach. Rząd przygotował rozwiązania pomocowe, m.in. dodatki finansowe na zakup węgla i innych paliw.

Ponadto przyjęto ustawę zamrażającą ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm – przypomniał minister rozwoju, Waldemar Buda.

– To jest 99 proc. firm, które w 2023 roku skorzystają z regulowanej ceny prądu. To jest sytuacja niespotykana, czegoś takiego w Polsce wcześniej nie było – wskazywał minister Waldemar Buda.

Aby ograniczyć wzrost kosztów życia spowodowanych rosnącymi cenami surowców energetycznych, rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził tarczę antyinflacyjną.

– Zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze, obniżony VAT na gaz ziemny, na energię elektryczną, na ciepło systemowe, na paliwa silnikowe – wyliczał rzecznik rządu.

Środkiem hamującym wzrost inflacji miały być podwyżki stóp procentowych. Po 11-krotnej podwyżce stopa referencyjna osiągnęła poziom 6,75 procent. Na razie podwyżki przyniosły inny niekorzystny efekt w postaci wzrostu rat kredytów hipotecznych. Rząd przekonuje, że spadku inflacji należy spodziewać się w marcu przyszłego roku.

– Niespójna polityka rządu i Narodowego Banku Polskiego okazała się nieskuteczna, jeśli chodzi o niwelowanie skutków inflacji. Niestety, ale drożyzna i kryzys związany z wojną na Ukrainie bardzo rzutują na polską gospodarkę – mówił Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Polska gospodarka wciąż czeka na środki pomocowe z unijnego Funduszu Odbudowy. Mimo nadziei i wielu działań polskiego rządu środki do Polski wciąż nie płyną.

Komisji Europejskiej nie przekonały zmiany wprowadzone w polskim sądownictwie, które z resztą sama wymusiła – zaakcentował dr Aleksander Kozicki, politolog.

Nasz rząd finansował wsparcie dla uchodźców Ukrainy bez unijnego wsparcia.

– Wytworzyło się ogromne napięcie na styku Bruksela-Warszawa. Brakuje nam środków finansowych. Jesteśmy postawieni pod ścianą – stwierdził dr Aleksander Kozicki.

W marcu do Polski przyleciał prezydent USA, Joe Biden. Polska armia otrzymała m.in. pierwsze zakupione amerykańskie czołgi Abrams i południowokoreańskie czołgi K2.

Jak wskazał prof. Mirosław Szewczak, mimo różnych nieporozumień relacje Polski z liderem NATO – Stanami Zjednoczonymi – wciąż są dobre.

– Stany Zjednoczone zaangażowały się w bezpośrednią pomoc na rzecz Ukrainy, na współpracę z krajami europejskimi z obszaru Trójmorza, w szczególności z Polską – podsumował prof. Mirosław Szewczak.

W 2022 roku rząd kontynuował politykę społeczną. Tylko w ramach programu „Rodzina 500 Plus” do polskich rodzin trafiło ponad 213 mld złotych. Z koeli na wsparcie seniorów w postaci czternastej emerytury przekazano 44 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl