fot. PAP/Leszek Szymański

Min. E. Rafalska: W Polsce spada bezrobocie; ścigamy się z najlepszymi na europejskim rynku

Prawie 940 tysięcy Polaków pozostaje bez pracy. W porównaniu do marca, to spadek o trzy dziesiąte procent. Obecnie na europejskim rynku pracy ścigamy się z najlepszymi – mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wskazała na kolejną redukcję stopy bezrobocia.

Bezrobocie znów spadło. W ubiegłym miesiącu wyniosło 5,6 procent. To spadek o 0,3 proc. w porównaniu do marca.

O spadku bezrobocia zdecydował najprawdopodobniej spadek nowych rejestracji osób bezrobotnych – czyli mniej jest zwolnień – oraz odpływ z bezrobocia osób dotychczas zarejestrowanych – wskazała Elżbieta Rafalska.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Jednocześnie zapowiadana jest kolejna redukcja.

– Stopa bezrobocia w najbliższych miesiącach powinna kontynuować spadek ze względu na wzrost aktywności gospodarczej podmiotów w branżach zależnych od warunków pogodowych – myślę tu o budownictwie. I zgodnie z naszymi szacunkami w okresie letnim – w czasie szczytu prac sezonowych – powinna spaść do poziomu 5,1 proc. – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Byłby to rekordowy wskaźnik. Obecnie najniższe bezrobocie jest w województwie wielkopolskim. W kwietniu wyniosło 3 proc.

Jak wchodziliśmy do Unii Europejskiej, mięliśmy najwyższą stopą bezrobocia. Dzisiaj możemy powiedzieć, że na rynku pracy ścigamy się z najlepszymi – zaznaczyła minister.

Od 2015 roku w Polsce utworzono ponad 2,5 miliona nowych miejsc pracy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj