fot. PAP/Leszek Szymański

Lubuskie: podsumowanie programu „Rodzina 500 plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumuje dziś w Gorzowie Wielkopolskim pierwszy miesiąc działania programu „Rodzina 500 plus” w województwie lubuskim.

W ubiegłym tygodniu resort wskazał, że do tej pory w skali kraju złożono ponad 2 mln wniosków o świadczenie. Ok. 1,5 mln to wnioski złożone w gminach. Prawie 500 tys. złożono online, z tego 95 proc. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Dotychczas w ramach programu wypłacono już 127 mln zł – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Na początku kwietnia mówiliśmy o tym, że pierwsze wypłaty będą pod koniec kwietnia lub na początku maja. Okazało się, że samorządy poradziły sobie lepiej niż można było przypuszczać i te płatności były – w niektórych samorządach – już w pierwszym tygodniu kwietnia. Mamy ten 3-miesiączny okres na składanie wniosków, żeby dostać te wnioski z wyrównaniem i myślę, że ten czas jest absolutnie wystarczający. Może w połowie miesiąca, a może pod koniec maja tych wniosków będzie znacznie więcej. System jest cały czas monitorowany. Taki poważny okres oceny będzie pod koniec czerwca, kiedy minie ten okres wdrażania – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Według szacunków resortu, uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodzin.

Najwięcej wniosków w ramach programu „Rodzina 500 plus” złożono na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

RIRM

drukuj