fot. PAP/Marcin Obara

Rafalska o 500 plus: udoskonalimy to, co już funkcjonuje

Pracujemy nad rozwiązaniami, które udoskonalą to, co już funkcjonuje – powiedziała w piątek w TVP Info minister rodziny Elżbieta Rafalska, pytana o zmiany w programie 500 plus. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej sprawdzi, dlaczego w niektórych gminach świadczenie pobiera nawet 70-80 proc. dzieci.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie dziecko i kolejne, natomiast w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze (lub jedyne) dziecko.

Minister pytana, czy rząd planuje zmiany w programie 500 plus, powiedziała: „Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które udoskonalą to, co już funkcjonuje”.

Wskazała, że np. w niektórych, nielicznych, gminach świadczenie 500 plus pobiera nawet 70-80 proc. dzieci.

– Chcemy sprawdzić, czy jest to związane np. z funkcjonowaniem szarej strefy, czy rzeczywiście jest takie głębokie ubóstwo, że prawie wszystkie dzieci pobierają tam świadczenie – powiedziała.

Rafalska powiedziała, że dane dotyczące liczby urodzeń w listopadzie ub.r. są bardzo dobre i wskazują na 17-procentowy wzrost.

– Oczywiście nie wpadamy tu w nadmierną euforię, ale pięć tysięcy urodzeń więcej w porównaniu do listopada poprzedniego roku – podczas gdy miesiące jesienne zawsze się charakteryzują tendencją spadkową – pokazują, że to jest sytuacja, której nie było od 5 lat.  Spodziewam się, że w tym roku będzie tych urodzeń znacznie więcej – dodała.

Minister wskazywała, że cieszą ją również informacje o tym, że oszczędza coraz więcej Polaków, na co wskazują np. wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”.

– Tylko 32 proc. osób, które otrzymują świadczenie (500 plus) wydają wszystko na bieżące potrzeby. (…) Rodziny podchodzą do tych środków niezwykle odpowiedzialnie – komentowała minister.

Rafalska powiedziała, że dane resortu nie potwierdzają również, że Polki, które otrzymują 500 plus, rezygnują z pracy.

– Bierność zawodowa rzeczywiście wzrosła, jeżeli chodzi o bierność spowodowaną obowiązkami rodzinnymi, ale nie wyłącznie z przyczyn sprawowania opieki nad dziećmi. Jest to zjawisko (…), które utrzymuje się od 2014 r. i dotyczy też kobiet, które są bezdzietne albo sprawują opiekę nad np. dziećmi niepełnosprawnymi, dorosłymi przewlekle chorymi rodzicami czy osobami starszymi – powiedziała.

PAP/RIRM

drukuj