fot. PAP/Lech Muszyński

[TYLKO U NAS] E. Rafalska o raporcie Aguilara: Narasta wrogość w stosunku do Polski, jeśli chodzi o kwestię praworządności

Wracamy do ciągle tych samych wątków, które w naszym przekonaniu zostały wystarczająco uargumentowane i wyjaśnione przez stronę rządową. Podobnie jest ze stanowiskiem premiera Orbana w kwestiach węgierskiej praworządności, że te argumenty są nieprzyjmowane. Narasta wrogość w stosunku do Polski, jeśli chodzi o kwestię praworządności. Ten raport i ta ocena są skandaliczne i głęboko niesprawiedliwe, bo zupełnie nie opierają się na faktach – wskazała europoseł Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, w programie „Z Parlamentu Europejskiego” w TV Trwam.

Parlament Europejski przyjął raport Juana Fernando Lopeza Aguilara na temat praworządności w Polsce. Poprawka złożona przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w tej sprawie została odrzucona. Zgodnie z raportem sytuacja polskiej praworządności ma się stale pogarszać.

– To kolejna taka sytuacja, w której w Parlamencie Europejskim mamy wrażenie, że nasze argumenty odbijają się jak groch od ściany. Wracamy do ciągle tych samych wątków, które w naszym przekonaniu zostały wystarczająco uargumentowane i wyjaśnione przez stronę rządową. Podobnie jest ze stanowiskiem premiera Orbana w kwestiach węgierskiej praworządności, że te argumenty są nieprzyjmowane. Narasta wrogość w stosunku do Polski, jeśli chodzi o kwestię praworządności. Ten raport i ta ocena są skandaliczne i głęboko niesprawiedliwe, bo zupełnie nie opierają się na faktach – wskazała Elżbieta Rafalska, była minister rodziny.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wygłosiła orędzie na temat stanu Unii Europejskiej. Tegoroczne wystąpienie zdominował temat rzekomego prześladowania środowisk LGBT.

– W tak poważnym wystąpieniu, w którym zabrakło mi trochę elementu krytycznego odniesienia się do stanu Unii Europejskiej, do sytuacji po pandemii, natomiast znajdują się odwołania mówiące o kwestiach praworządności, powiązaniu wieloletnich ram finansowych z tymi kwestiami, ale już nie tylko praworządności, o której wcześniej mówiono, ale także z sytuacją osób LGBT. Znowuż jest to wycieczka w kierunku Polski, w której nie ma żadnych racjonalnych argumentów (…). Byłam zdziwiona tego rodzaju insynuacją i sugestią ze strony Ursuli von der Leyen – powiedziała gość TV Trwam.

Jednym z problemów Unii Europejskiej jest starzejące się społeczeństwo.

– Mamy trudną sytuację ludnościową, demograficzną. Europa jest starzejącym się kontynentem, a więc jej siła robocza będzie słabła, jeżeli będziemy się w tak postępującym tempie starzeć, jak to się dzieje w tej chwili. Średni wskaźnik dzietności w Unii Europejskiej wynosi 1,55, a prosta zastępowalność pokoleń wynosi 2,01. Starzejemy się, przybywa osób w wieku 60 plus, żyjemy dłużej, wiemy, że jest depopulacja i wyludniają się całe regiony. Co można z tym zrobić? Każdy z pomysłów może być inny, ale my mówimy wyraźnie, że rozwiązaniem nie jest przyciąganie pracowników spoza UE, tylko rozwiązaniem powinna być dobra polityka rodzinna, troska o rodzinę, dawanie szans obszarom zagrożonym depopulacją (…). Nie rozwiążemy problemu demograficznego poprzez skuteczną politykę migracyjną, jak niektórym w Europie się wydaje – mówiła Elżbieta Rafalska.

radiomaryja.pl

drukuj