fot. PAP/EPA

Komisja PE będzie dziś dyskutować nt. powiązania środków unijnych z praworządnością 

Komisja wolności obywatelskich PE będzie dzisiaj dyskutować o mechanizmie uzależniającym dostęp do środków unijnych od przestrzegania tzw. praworządności.

Europosłowie omówią też raport KE dotyczący stanu rządów prawa we Wspólnocie. W dyskusji, która zacznie się przed godz. 17.00, weźmie udział komisarz sprawiedliwości.

Komisja w przedstawionym wczoraj raporcie oceniła m.in. działanie systemu sprawiedliwości, ramy antykorupcyjne, wolność i pluralizm mediów.

W przypadku Polski unijni urzędnicy mają zastrzeżenia we wszystkich obszarach, na czele z reformami wymiaru sprawiedliwości wprowadzanymi w ostatnich latach.

Z dokumentem nie zgadzają się Polska i Węgry. Kraje wskazały na poważne zastrzeżenia co do jego koncepcji, metodologii, źródeł oraz treści.

Na absurdalne zarzuty KE wobec RP wskazał na  konferencji europoseł Patryk Jaki.

– W Polsce istnieją silne stowarzyszenia sędziowskie, ale te organizacje są przedmiotem niekorzystnych wypowiedzi polityków. To jest zarzut do Polski, czyli rozumiem, że jak działają stowarzyszenia sędziowskie, to nie podlegają żadnej krytyce, bo jeżeli podlegają krytyce, to jest łamanie zasad praworządności. To może podlegać karze, którą ma zapłacić całe nasze państwo. Jest to coś nieprawdopodobnie absurdalnego. Dalej czytamy o obawach i rzekomej nielegalnej działalności Trybunału Konstytucyjnego. Jeszcze raz warto wszystkim przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny działa w prawidłowym składzie. Po raz pierwszy naruszono skład Trybunału Konstytucyjnego poprzez poprzednią większość Platformy Obywatelskiej, która na zapas powołała sędziów, którzy nie powinni tam zasiadać. Stwierdził to nawet ówczesny Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem pana profesora Rzeplińskiego  – przypomniał Patryk Jaki.

Warszawa i Budapeszt podkreślają, że raport KE nie może służyć za podstawę dalszych dyskusji na temat praworządności w UE.

Z kolei z informacji przekazanych przez PE wynika, że po dzisiejszych obradach  w komisji wolności rozpoczną się negocjacje nt. ostatecznego kształtu przepisów niemieckiej prezydencji dot. mechanizmu warunkowości.

 

RIRM

drukuj