pixabay.com

E. Rafalska: Kwestia opieki nad osobami starszymi jest najtrudniejszym i pilnym problemem społecznym

Elżbieta Rafalska, poseł do Parlamentu Europejskiego, wzięła udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat wspólnych europejskich działań w dziedzinie opieki. Była minister rodziny powiedziała, że kwestia opieki nad osobami starszymi jest najtrudniejszym i pilnym problemem społecznym.

W Europie następują niekorzystne zmiany demograficzne. Społeczeństwa państw Starego Kontynentu starzeją się, a wskaźnik dzietności jest na bardzo niskim poziomie.

Do tego dochodzi widoczny problem braku kadry, która mogłaby się zaopiekować seniorami.

Europosłowie debatowali dziś w Parlamencie Europejskim nad rezolucją. Do dokumentu odniosła się między innymi Elżbieta Rafalska.

– Moim zdaniem szybka deinstytucjonalizacja może służyć wyłącznie prywatyzacji sektora usług publicznych. Pogłębi to niedobory kadrowe i może obniżyć, a nie podwyższyć, co jest naszym celem, standardy opiekuńcze. Mierzenie każdej opieki wskaźnikiem jest myśleniem życzeniowym i technicznym. Musimy pamiętać o krajowych kompetencjach. Musimy łączyć różne formy opieki instytucjonalnej, środowiskowej, dziennej, całodobowej i proponować systemowe rozwiązania – oceniła Elżbieta Rafalska.

https://twitter.com/ecrgroup/status/1544255875417776129

Według różnych badań w 2050 roku osoby powyżej 65. roku życia mają stanowić jedną czwartą mieszkańców Europy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl