By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

TK powinien zinterpretować przepisy, na podstawie których sądy oddaliły uchwały dot. powstrzymania ideologii LGBT

Trybunał Konstytucyjny powinien dokonać interpretacji przepisów, na podstawie których sądy oddaliły uchwały o powstrzymaniu ideologii LGBT. Napisał dziś o tym „Nasz Dziennik”, wskazując na opinie prawników konstytucjonalistów.

O potrzebie rozstrzygnięcia sprawy przez TK mówi m.in. poseł, a zarazem prawnik, dr Bartłomiej Wróblewski.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zauważył, że w sferze uchwał dotyczącej ideologii LGBT dotykamy podstawowych kwestii konstytucyjnych.

Chodzi o prawa i wolności różnych grup obywateli – dodał.

Z jednej strony chodzi o art. 18, który stanowi o ochronie i opiece, jaką RP otacza małżeństwo, rodzinę, rodzicielstwo, macierzyństwo. Z drugiej strony chodzi o konstytucyjne wolności np. wolność słowa, prawo do prywatności. Mamy też kwestię ochrony czci konkretnych osób. Innymi słowy mamy tutaj do czynienia z wartościami konstytucyjnymi. Ostatecznej ich oceny powinien dokonać Trybunał Konstytucyjny – podkreślił prawnik.

Dr Bartłomiej Wróblewski mówił, że zbadania przez TK wymaga też to, czy tego rodzaju uchwały samorządów w ogóle podlegają kognicji sądu.

W ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne czterech gmin i po raz pierwszy prawomocnie utrzymał uchylenie ich uchwał ws. ideologii LGBT. Sąd argumentował, że są to tzw. akty władcze, a nie deklaratoryjne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl