Ruszają konsultacje społeczne dot. rządowego programu „Za życiem”

Ruszają ogólnopolskie konsultacje społeczne dotyczące rządowego programu wsparcia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym „Za życiem”. Konsultacje, które przy współpracy z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej przeprowadzi Caritas Polska, potrwają do marca przyszłego roku.

Celem konsultacji jest społeczne zaopiniowanie poszczególnych pomysłów, które następnie w formie ustaw mają rozszerzyć zakres programu „Za życiem”.

Chodzi o projekty takie jak m. in. wdrożenie nowych rozwiązań dotyczących aktywizacji zawodowej rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Konsultacje społeczne będą realizowane podczas dwóch ogólnopolskich oraz 16 regionalnych konferencji, połączonych z warsztatami. Zorganizowane zostaną też 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych.

Będziemy rozmawiać o różnych formach wsparcia, np. o „mieszkaniach chronionych” – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

– To, co budzi duże zainteresowanie, to mieszkania chronione. W naszych rozwiązaniach proponujemy dwa typy: mieszkanie treningowe, które pozwoliłoby nauczyć się umiejętności samodzielnego funkcjonowania, czyli przejście takiego treningu mieszkaniowego i mieszkania wspomagane dla osób, które nie są całkowicie samodzielne i potrzebują dodatkowego wsparcia i na to mamy określone pieniądze. W tym roku mamy na to 12 milionów złotych – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Rząd przyjął program „Za życiem” pod koniec ubiegłego roku.

Na razie w ramach programu, rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym udzielane jest jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 4 tys. złotych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl