Polska liderem w poprawie jakości życia

Polska jest na świecie liderem w poprawie jakości życia. Nasz kraj od 2009 r. awansował o 10 pozycji i zajmuje obecnie 26. miejsce. Tak wynika z przeprowadzonego przez Boston Consulting Group badania SEDA, o którym napisała „Rzeczpospolita”. Polska poprawiła swój wynik aż w 34 kategoriach.

Naszą pozycję buduje m.in. postęp w infrastrukturze oraz poprawa sytuacji na rynku pracy, co przekłada się na dochody Polaków. Wyróżnia nas na tle innych gospodarek również dbałość o środowisko naturalne. Gorsze wskaźniki Polska zebrała jedynie za edukację.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, wskazuje, że Polacy potrafią przekuć wzrost gospodarczy w dobrą jakość życia.

– Polacy są coraz bardziej zadowoleni z warunków życia w kraju. To zadowolenie od kilkunastu miesięcy rośnie, powiedziałbym nawet, gwałtownie. To jest dowód na to, że w Polakach drzemał od zawsze, a niedawno został uwolniony, olbrzymi potencjał. Wystarczy nam stworzyć względnie dobre, nawet nie najlepsze, ale względnie dobre warunki do zarobkowania, życia z ciężkiej pracy własnych rąk, prowadzenia działalności gospodarczej do samorozwoju i będziemy w stanie sami te warunki wykorzystać – zaznacza dr Marian Szołucha.

Globalnymi liderami w jakości życia wciąż pozostają Norwegia, Szwajcaria i Islandia.

Badania SEDA mają pomagać rządom w sposobie prowadzenia polityki na tych obszarach, które nie przynoszą korzyści dla obywateli.

RIRM

drukuj