fot. twitter.com/Abp_Gadecki

Ks. abp S. Gądecki: konieczność odczuwania wspólnoty z potrzebującymi odgrywa w Kościele ogromną rolę

Konieczność odczuwania wspólnoty z potrzebującymi odgrywa w Kościele ogromną rolę od samego początku – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu (KEP) ks. abp Stanisław Gądecki, otwierając dwudniowe obrady zebrania dyrektorów Caritas diecezji polskich w Poznaniu.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, obrady odbywają się w Poznaniu, gdzie obchodzony jest jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

„Caritas uczestniczy nie tylko w posłudze miłości, w tym co wiąże się z +rozdawaniem+, ale uczestniczy też w tym, co nazwałbym +egzorcyzmowaniem+ świata. Chodzi o przygotowywanie Polaków do szczodrobliwości” – mówił we wtorek podczas homilii na rozpoczęcie spotkania ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że często widzimy „trudności, by wydobyć z człowieka solidarność wobec innych”.

„Dopóki nie dojdzie do sytuacji kryzysowej, ludzie rzadko odczuwają to, co powinno być naturalne, czyli potrzebę szczodrobliwości. Trzeba poruszyć ludzi do szczodrobliwości i Caritas też powinien to robić” – podkreślił duchowny.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał słowa Pawła VI, że „współczesny świat bardzo cierpi z powodu braku braterstwa”.

„Aby dzisiaj odpowiedzieć skutecznie na potrzeby ubogich w Polsce nie wystarczy dążyć do promowania rozwoju ekonomicznego i gospodarczego, do usprawnienia systemu świadczeń społecznych. Takie działania są obowiązkiem każdego rządu i systemu administracyjnego. Pierwszym krokiem na polu pomocy ubogim, a zarazem przezwyciężania nierówności społecznych jest dostrzeżenie człowieka potrzebującego i aktywne wyjście w jego kierunku, tak, by społeczeństwo stawało się coraz bardziej ludzką wspólnotą” – podkreślił przewodniczący KEP.

„Te spotkania są ważne, one wytyczają linię naszej pracy, naszej działalności, pozwalają zapoznać się z różnymi problemami, które dotykają Caritas diecezjalnych. To też jest wymiana dobrych praktyk, wymiana poglądów” – zaznaczył dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

W spotkaniu uczestniczy kilkudziesięciu dyrektorów Caritas z poszczególnych polskich diecezji.

PAP/RIRM

drukuj