Spotkanie ewangelizacyjne na stadionie w Poznaniu

 

W ramach centralnych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski na Inea Stadionie w Poznaniu ma miejsce spotkanie ewangelizacyjne. Dzisiaj chcemy się cieszyć. spotykamy się w formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim i jednocześnie wdzięczni za tych, którzy doprowadzili do chrztu Polski – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem dzisiejszych uroczystości, odbywających się pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, będzie Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego ks. kard. Pietro Parolina. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad 30 tys. osób.

– Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski; za biskupa Jordana, za Mieszka I, a najbardziej za Dąbrówkę – witał zgromadzonych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w trakcie powitania, że Wielkopolanie mogą być dumni z faktu, że są kustoszami tej wspaniałej historii.

– Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II zawsze nam powtarzał: pamiętajcie, jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło. Tu w Gnieźnie, tu w Poznaniu zaczęła się historia Polski, historia państwa i Kościoła – powiedział Marek Woźniak.

Marszałek zaznaczył, że rocznicę 1050-lecia chrztu Polski świętujmy nie tylko dzisiaj, ale cały rok.

– Zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na +wyspę władców+ na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa – mówił marszałek Marek Woźniak.

Z myślą o dzisiejszych uroczystościach, na stadionie powstała scena, której centralnym punktem jest ołtarz. Pierwszą część spotkania prowadzi aktor Radosław Pazura wraz z małżonką Dorotą Chotecką.

Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical „Jesus Christ Superstar” realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

PAP/RIRM/MB

drukuj