Papież pobłogosławił korony na jasnogórski obraz Matki Bożej

Papież Franciszek pobłogosławił dzisiaj w Watykanie nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez papieża Klemensa XI podczas pierwszej koronacji jasnogórskiego obrazu.

Korony od Klemensa XI zostały skradzione w 1909 r. W związku ze świętowanym w tym roku jubileuszem 300-lecia koronacji zrodził się pomysł ich odtworzenia.

Uroczystość poświęcenia nowych koron odbyła się dzisiaj w Watykanie po zakończeniu audiencji generalnej. Uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. Jak powiedział, papież Franciszek z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron i ofiarowaną mu przy tej okazji kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

„Papież Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach” – podkreślił przeor.

Nowe złote korony prawdopodobnie będą nałożone na obraz 28 lipca – w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

O. Marian Waligóra poinformował także papieża o nawiązaniu bliskiej współpracy z włoskim sanktuarium Madonna di Capocolonna, znajdującym się na terenie Archidiecezji Crotone – Santa Severina, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium. To właśnie z tej diecezji pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI. W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku – podobnie jak na Jasnej Górze – czczony jest obraz Matki Bożej.

Inicjatywa stworzenia repliki koron, które na pierwszą koronację w 1717 r. podarował Jasnej Górze papież Klemens XI, zrodziła kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone, przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. Replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka.

W 1717 r. w związku z dekretem papieża Klemensa XI i papieską koronacją obrazu, parę koron wykonanych w Rzymie ofiarowała Jasnej Górze kapituła watykańska bazyliki Św. Piotra. Od imienia papieża Klemensa XI nazwane zostały one „klementyńskimi”. To właśnie ta para koron obrazu została skradziona w nocy z 22 na 23 października 1909 r., w niejasnych do dziś okolicznościach.

Po kradzieży koron klementyńskich wraz z dwiema parami podtrzymujących je złotych aniołów, sukienką perłową i wieloma cennymi darami wotywnymi znajdującymi się na ołtarzu, nowe korony ufundował na przełomie 1909/1910 r. papież Pius X, na prośbę ówczesnego przeora o. Euzebiusza Rejmana, za pośrednictwem arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego i ks. Adama Stefana Sapiehy, ówczesnego szambelana papieskiego, późniejszego biskupa krakowskiego i kardynała. Ponowna koronacja Cudownego Wizerunku odbyła się 22 maja 1910 r.

Obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu rozpoczęły się 8 września zeszłego roku. Główne uroczystości zaplanowano na 26 sierpnia z udziałem kościelnych hierarchów oraz władz państwowych na Jasnej Górze.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl