fot. PAP/EPA

Prezydent USA spotka się z premier Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump będzie dziś rozmawiał w Waszyngtonie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. To pierwszy zagraniczny gość nowego prezydenta.

Brytyjska premier będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Trump i May mają rozmawiać o przyszłej współpracy w ramach NATO, a także relacjach z Rosją.

– Będziemy mieli okazję porozmawiać o naszych ewentualnych przyszłych stosunkach handlowych, ale także o niektórych wyzwaniach, jakie stoją przed światem. Mam tu na myśli zwalczanie terroryzmu czy konflikt w Syrii – wskazała brytyjska premier.

Nie zabraknie z pewnością rozmów nt. Brexitu. To właśnie rząd Theresy May ma przeprowadzić procedurę opuszczenia unijnych struktur. Decyzja Brytyjczyków była mocno krytykowana przez byłego prezydenta Baracka Obamę – powiedział dr Tomasz Niedokos z Katedry Literatury i Kultury Angielskiej.

– Obama podczas swojej ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii przed referendum ws. Brexitu mówił, że w wypadku wyjścia Wielka Brytania z Unii Europejskiej zostanie przesunięta na koniec kolejki przy podpisywaniu ewentualnej umowy o wolnym handlu. Trump przesuwa Wielką Brytanię na początek kolejki, jeśli chodzi o stosunki handlowe i polityczne – wskazał.

Dlatego też wielu ekspertów podkreśla, że dzisiejsza wizyta to ważny krok w odbudowaniu relacji pomiędzy USA i Wielką Brytanią.

– Ze strony Trumpa jest to gest symboliczny odbudowania specjalnej relacji USA-Wielka Brytania nadszarpniętej przez Baracka Obame. Innym gestem Donalda Trumpa było przywrócenie popiersia Churchlia do Gabinetu Owalnego usuniętego wczesnej przez Obamę – zaznaczył dr Niedokos.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj