fot. PAP/Tomasz Wojtasik

E. Rafalska: Prawie 4 mln dzieci objętych programem „500 plus”

Prawie 4 mln dzieci jest objętych rządowym programem „500 plus”- poinformowała minister rodziny, prasy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny, która przybyła do Ostrowa Wielkopolskiego na Narodowy Kongres Rodzin, powiedziała, że gminy sprawnie realizują ten program. Zaznaczyła, że ze strony rządowej, jeżeli chodzi o finansowanie programu, nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków.

–  Po naszej stronie jest absolutnie pełne zabezpieczenie tych wydatków. Do tej pory, od uruchomienia programu (1 kwietnia 2016 r), wydatkowaliśmy na ten program ponad 33 mld zł. To jest ten transfer, który idzie do samorządów, w tym są środki na wypłatę świadczeń, ale również na obsługę tego zadania. Jesteśmy już na styku prawie 4 mln dzieci, które korzystają z programu „500 plus”, a miesięczny transfer do samorządu od wielu miesięcy, chyba z wyjątkiem stycznia tego roku, przekracza dwa miliardy złotych – akcentowała minister.

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

RIRM

drukuj