fot. PAP/Leszek Szymański

Ruszyła kampania informacyjna dot. programu „500 plus” na pierwsze dziecko

Od 1 lipca rusza rozszerzony program Rodzina 500 plus. Obejmie on każde dziecko do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziny. Wnioski można składać od 1 lipca elektronicznie, a od 1 sierpnia w formie papierowej w urzędzie lub pocztą.

„500 plus” to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko.

– To ważny impuls do poprawy edukacji i lepszej jakości życia – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Akcja informacyjna dotycząca świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko wystartowała także na Śląsku.

– Mamy zamiar dotrzeć rzeczywiście do mieszkańców wszystkich gmin, do wszystkich miasteczek. Bardzo zależy nam na tym, żeby rodzice nie zwlekali z wypełnieniem wniosku – podkreśliła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wniosek online o świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko można składać już od 1 lipca. Szczegółowych informacji będą udzielać specjalni doradcy bezpośrednio w gminach.

– Tak, aby mieszkańcy dowiedzieli się od nas w bezpośredniej rozmowie, w bezpośrednim kontakcie, w jaki sposób zrealizować to zobowiązanie, w jaki sposób będzie można składać wnioski – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Program Rodzina 500 plus zainaugurowany został również w województwie dolnośląskim. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił, że pieniądze na realizację programu są zabezpieczone.

– My z naszej strony, naszego ministerstwa, zapewniamy środki, które będą kierowane przez urzędy wojewódzkie bezpośrednio do samorządów, a sami do samorządu zwracamy się, aby te środki jak najszybciej trafiały do rodzin, które złożą wnioski – wskazał polityk.

Rząd chce, aby świadczenie zostało wypłacone jeszcze w lipcu. Wszystko zależy jednak od tego, jak poszczególne samorządy poradzą sobie z wypłatą świadczeń – podkreślił wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń  Damian Napierała.

– Jeżeli chodzi o wypłaty świadczeń, to tutaj jesteśmy uzależnieni od przekazywania środków z budżetu centralnego. Oczywiście w miarę przekazywania tych środków będziemy na bieżąco realizować wypłaty dla naszych mieszkańców. Jeżeli takie środki wpłyną już w lipcu, to też pierwsze wypłaty będą również realizowane w lipcu – zaznaczył.

Czy jednak Polskę stać na realizację rozszerzonego programu „500 plus”?

– Potraktujmy, że to jest inwestycja w polskie rodziny, inwestycja w polskie dzieci. Skoro inne kraje stać na takie programy, to najwyższa pora, żeby nasz kraj również było na ten program stać, bo gospodarka ma się świetnie – mówiła Urszula Rusecka, przewodnicząca sejmowej komisji rodziny.

Dotychczas świadczenie „500 plus” przysługiwało rodzicom co najmniej dwójki dzieci. O pomoc finansową na pierwsze dziecko można było się ubiegać jedynie w przypadku trudnej sytuacji materialnej. Teraz 500 złotych będzie dla każdego dziecka do 18 roku życia.

– Myślę, że dla setek tysięcy polskich rodzin to jest bardzo dobra informacja – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Liczba dzieci, które skorzystają na programie „500 plus” sięgnie blisko 7 mln. Objęcie programem wszystkich dzieci w Polsce kosztować będzie budżet państwa 41 mld zł.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj