fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Ważne, by Europa znów stała się liderem zaawansowanych technologii

Bardzo ważne dla Europy, jako kontynentu, jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Europejskiego Forum Nauki, Badań i Innowacji w Dreźnie.

„Badania i innowacje są kluczowymi priorytetami dla mojego rządu” – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Europejskie Forum Nauki, Badań i Innowacji zostało zorganizowane przez władze Saksonii i Stowarzyszenie Helmholtz we współpracy z Europejską Radą ds. Badań Naukowych (ERC).

W uroczystości udział wzięli także przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble, premier Czech Andrej Babisz oraz premier Saksonii Michael Kretschmer.

W wystąpieniu premier Morawiecki zwracał uwagę, że Niemcy to dla Polski jeden z najważniejszych partnerów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych.

„Blisko współpracujemy w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej” – wskazał premier. Jak dodał, oba kraje są zjednoczone wieloma społecznymi i kulturowymi więzami, które są szczególnie mocne w rejonach przygranicznych.

Podkreślał, że bilateralny polsko-niemiecki dialog ma specjalny kontekst w związku z ważnymi historycznymi rocznicami. Wskazał tu na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 30. rocznicę demokratycznych zmian we Wschodniej i Środkowej Europie.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że podczas niedawnych wyborów do PE duża grupa wyborców europejskich „wyraziła swoje zniechęcenie przyszłym kierunkiem UE”.

„Takie głosy pojawiły się zarówno po lewej, jak i prawej stronie spektrum politycznego, zatem mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Podkreślał przy tym, że Polska jako „doświadczone państwo członkowskie UE” cały czas artykułuje swoją wizję Wspólnoty.

„Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich” – dodał szef polskiego rządu. W tym kontekście wskazywał, że Polska przedstawiała konstruktywne wnioski w debacie nad jednolitym rynkiem, w tym swobodą usług, cyfryzacją, obronnością, klimatem, migracją i rolą parlamentów narodowych.

„Nie powinniśmy stracić z pola widzenia bardzo szerokiego obrazu wyzwań stojących przed UE, bo obserwacja horyzontu przyszłości jest naszym obowiązkiem” – zaznaczył premier. Wśród tych wyzwań wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich. Wskazywał jednocześnie na potrzebę trzeźwej oceny fundamentalnych wyzwań dla Zachodu ze strony zewnętrznych mocarstw takich jak Chiny, Indie czy USA.

Premier Morawiecki podkreślał też, jak bardzo ważne dla Europy jako kontynentu jest to, by znowu stała się liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii i przemysłu.

Jak dodał, „może jakieś firmy niemieckie cały czas są liderami”.

„Ale Europa, jako całość, prawdopodobnie nie jest” – przekonywał szef polskiego rządu.

Według niego „Unia Europejska powinna ustanowić Europejską Strategię Innowacyjności, która zdefiniuje program rozszerzonego podejścia do strategicznych łańcuchów wartości”.

„Rozpoczynając od różnych technologii magazynowania wodoru, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, cyberbezpieczeństwa, 5G, technologii kosmicznych, druku 3D i technologii 3D czy na przykład inteligentnego zdrowia” – wymieniał.

Mateusz Morawiecki podkreślał też, że Europejskie Forum Nauki, Badań i Innowacji to przejaw myślenia zorientowanego na przyszłość.

„Badania i innowacje są kluczowymi priorytetami dla mojego rządu” – zapewniał podczas inauguracji.

Przed uroczystością Morawiecki spotkał się z Schaeublem oraz premierem Kretschmerem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl