fot. sxc.hu

MRPiPS: W przyszłym roku średnia emerytura i renta wzrośnie o ponad 70 zł

W przyszłym roku średnia emerytura i renta wzrośnie o ponad 70 zł.  Tak wynika z prognozowanego wskaźnika waloryzacji – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z ustawą mechanizm przewiduje podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. wzrostu realnych wynagrodzeń.

Rząd zabezpieczył na ten cel 8 mld zł. Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany w lutym 2020 r.

– Środki, które przeznaczamy, które są zaplanowane w budżecie, to jest ponad 8 mld złotych. Nie ma zagrożenia, że waloryzacji nie będzie. Środki są zapisane w budżecie. Waloryzacja na pewno będzie i będzie na poziomie co najmniej takim, na jakim była w tym roku. Ale oczywiście wskaźnik, który określa dokładną waloryzację, jest publikowany w lutym, stąd nie można dzisiaj precyzyjnie określić, jaka to będzie wysokość – mówił Stanisław Szwed.

Od marca 2019 r. emerytury i renty wzrosły o nie mniej niż 70 zł. Obecnie najniższe świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynoszą 1 tys. 100 zł. Od 2016 roku świadczenia te są wyższe o 25 proc.

RIRM

drukuj