fot. twitter.com/PremierRP

M. Morawiecki: 500 plus w długofalowej wizji ma wpływać na rozwój gospodarczy

Program 500 plus ma poprawić demografię Polski. W długofalowej perspektywie przyczyni się także do rozwoju Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko to element tzw. Nowej Piątki PiS. Rząd przyjął dziś projekt ustawy w tej sprawie.

– Jednym z podstawowych czynników, taką kulą u nogi, która ten wzrost gospodarczy osłabia, jest właśnie osłabienie demografii. Zatem w długim horyzoncie czasowym – 10, 20, 30 lat – program 500 plus ma służyć dzietności, żeby była młodzież, która będzie pracowała na nasze emerytury i na rozwój gospodarczy. To po to tworzymy ten program – dla długofalowego rozwoju Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie świadczenie 500 plus jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych.

– Zmiany, które przyjęła dzisiaj Rada Ministrów, to zniesienie kryterium dochodowego. Co to znaczy? Że zarzut, który był do tej pory podnoszony, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, ponieważ nie będzie już testu dochodowego, bo każde dziecko do 18 roku życia otrzyma to świadczenie. Do tej pory korzystało z tego 53 proc. polskich dzieci do ukończenia 18 roku życia. Ich liczba wzrośnie do 6 800 000 dzieci – mówiła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Do tej pory do polskich rodzin trafiło 67 mld zł. Projekt ustawy rozszerzający 500 plus trafi teraz do parlamentu. PiS wskazuje, że wypłacenie 500 złotych na pierwsze dziecko jest możliwe dzięki coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki.

RIRM/TV Trwam News

drukuj