fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Z katedry Notre Dame uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II

Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame, ale zachowała się; uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II – poinformował dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Płomienie zauważono przed godziną 19 wieczorem i wkrótce zdjęcia pożaru obiegły media. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

Krzysztof Szczerski podkreślił na dzisiejszym briefingu prasowym, że Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji, zapewnił, że nasz kraj łączy się z Francuzami, „którzy cierpią dzisiaj z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej, swojej świątyni stołecznej, która była tak ważna dla Paryżan”.

Prezydent zaznaczył również – jak wskazał Krzysztof Szczerski – że Polska jest gotowa do „aktu europejskiej solidarności” w odbudowie katedry, a także że nasz kraj ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków.

„Zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce po II wojnie światowej. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi kompetencjami i naszymi zespołami specjalistów (…). Jesteśmy gotowi wysłać ich do Francji” – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Przekazał również, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się.

„Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj