fot. prezydent.pl

Min. K. Szczerski: Prezydent Andrzej Duda przekazał gratulacje nowej prezydent Słowacji Zuzanie Czaputovej

Prezydent Andrzej Duda przekazał Zuzanie Czaputovej gratulacje w związku z wyborem na urząd prezydenta Słowacji i zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce – poinformował w poniedziałek PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Państwowa Komisja Wyborcza na Słowacji potwierdziła w niedzielę obliczenia Urzędu Statystycznego i podała, że w sobotniej II turze wyborów prezydenckich zwyciężyła Zuzana Czaputova z 58,4 proc. głosów. Zuzana Czaputova będzie pierwszą kobietą prezydentem Słowacji.

Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda „w weekend był w kontakcie telefonicznym zarówno z ustępującym prezydentem Andriejem Kiską jak i z prezydent-elekt Zuzaną Czaputovą”.

Minister dodał, że w czasie rozmowy telefonicznej z Zuzaną Czaputovą prezydent pogratulował jej wyboru na urząd prezydenta Słowacji oraz zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce.

„Prezydent-elekt zapewniła z kolei prezydenta Andrzeja Dudę o chęci kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy prezydentami Polski i Słowacji” – powiedział Szczerski.

W poniedziałek Andrzej Duda skierował też depeszę gratulacyjną do Zuzany Czaputovej, w której wyraził przekonanie, że „tradycyjnie przyjazne i bliskie stosunki między naszymi państwami i narodami będą się nadal dynamicznie rozwijać” w czasie jej prezydentury.

„Mam nadzieję, że znakomita dotąd współpraca Polski i Słowacji zostanie utrzymana i pogłębiona” – oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, w ostatnich latach Polska i Słowacja z powodzeniem rozwijały dwustronne relacje politycznie i gospodarcze.

„Słowacja jest ważnym partnerem Polski w takich prezydenckich przedsięwzięciach jak Inicjatywa Trójmorza, Bukareszteńska Dziewiątka oraz Grupa Wyszehradzka” – napisał polski prezydent.

„Warszawa i Bratysława wnoszą także konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie. Działając na rzecz wzmocnienia więzi transatlantyckiej, jesteśmy aktywnymi podmiotami w Unii Europejskiej i NATO” – podkreślił Andrzej Duda.

Zapewnił, że „Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski”.

„Mam nadzieję, że zechce Pani kontynuować dobrą tradycję bezpośrednich relacji miedzy prezydentami naszych państw. W tym kontekście pragnę zaprosić Panią Prezydent do złożenia wizyty w Polsce przy najbliższej możliwej okazji” – napisał prezydent w depeszy.

Zaprzysiężenie nowej, najmłodszej w historii prezydent Słowacji zaplanowano na 15 czerwca. W rozmowie z telewizją publiczną RTVS Zuzana Czaputova zapowiedziała, że najpierw zaplanowała kilkudniowy urlop, a później będzie kompletować grono współpracowników i doradców, którzy później stworzą jej kancelarię. Do czasu inauguracji chce także przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami partii politycznych.

PAP/RIRM

drukuj