fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

K. Szczerski: W środę bilateralne spotkanie prezydentów Dudy i Macrona

Po zakończeniu w środę obrad Rady Północnoatlantyckiej planowane jest bilateralne spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że zapowiadane wcześniej spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w formie roboczego lunchu odbędzie się „podczas jutrzejszych obrad”. Amerykański przywódca zaprosił na spotkanie przywódców państw NATO wydających 2 proc. PKB na obronność.

Prezydent Duda apelował dziś w Londynie podczas sesji „NATO Engages: Defence and Deterrence for a New Era” do prezydenta Francji, by ten zamiast mówić o „śmierci mózgu NATO” przedstawił konkretne propozycje, jak poprawić współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dziś i jutro w brytyjskiej stolicy trwa spotkanie przywódców państw NATO. Zorganizowane z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu spotkanie ma miejsce w cieniu wydarzeń, takich jak krytykowana interwencja Turcji w Syrii czy chłodno przyjęte słowa prezydenta Francji o „śmierci mózgu NATO”, które uwypukliły widoczne już wcześniej podziały.

PAP

drukuj