fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

K. Szczerski: Prezydent chce co roku odbywać narady z ambasadorami

Prezydent Andrzej Duda, w ramach dorocznej narady, organizowanej przez MSZ, spotka się w poniedziałek z polskimi ambasadorami. Prezydent chce, by ta praktyka się utrwaliła – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozpoczynająca się w poniedziałek narada ambasadorów potrwa do piątku. Wśród gości znajdą się ministrowie spraw zagranicznych Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak – poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.

W poniedziałek ambasadorowie zostaną też przyjęci przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odprawa ambasadorów w Pałacu Prezydenckim to „nowa praktyka, którą prezydent chce utrwalić” – powiedział PAP Krzysztof Szczerski.

Według niego prezydent podczas spotkania z ambasadorami dokona podsumowania ostatniego roku polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy.

W ocenie Krzysztofa Szczerskiego, miniony rok przyniósł wiele „ważnych wydarzeń w kraju”, takich jak lipcowy szczyt Trójmorza powiązany z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa, ale też „ważne decyzje dotyczące Polski na arenie międzynarodowej”, takie jak niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Pan prezydent podczas spotkania wyznaczy także swoje oczekiwania wobec dyplomacji na najbliższy czas, zadania, które stawia polskiej dyplomacji w kolejnym roku i to powinno być praktyką, którą chcemy utrwalić. Pan prezydent co roku – jeśli co roku będzie ta narada się odbywała, bo to MSZ jest gospodarzem narady – będzie chciał spotykać się z polskimi dyplomatami i przedstawiać im ocenę sytuacji” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak podkreślił, chodzi też o „wyznaczenie zadań, które prezydent, jako najwyższy przedstawiciel polskiego państwa w relacjach międzynarodowych, oczekuje od polskiej dyplomacji”. Według Krzysztofa Szczerskiego prezydent Andrzej Duda ma przedstawić w poniedziałek obszary, które uważa tu za szczególnie ważne w nadchodzącym roku.

„Znajdzie się tam kilka ważnych celów, ale szczegóły przekaże sam pan prezydent polskim ambasadorom w poniedziałek” – dodał.

Przed dwoma miesiącami głośno było o sporze wokół obsady ambasad. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zarzucił prezydentowi opóźnianie wręczania nominacji ambasadorskich kandydatom pozytywnie zaopiniowanym przez parlament. Szef gabinetu prezydenta ocenił tę wypowiedź jako szkodliwą i gorszącą. Doszło do spotkania Witolda Waszczykowskiego i Krzysztofa Szczerskiego, po którym obaj zgodzili się na przegląd procedur dotyczących nominacji ambasadorskich.

PAP/RIRM

drukuj