PAP/Mateusz Marek

Prezes IPN: Hasło „cześć i chwała sędziom niezłomnym” – niesmaczne

Hasło „cześć i chwała sędziom niezłomnym” pojawiające się w trakcie protestów po zawieszeniu w obowiązkach sędziego Pawła Juszczyszyna jest po prostu niesmaczne – ocenił we wtorek prezes IPN Jarosław Szarek.

W niedzielę po południu, przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed Ministerstwem Sprawiedliwości, odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. W Warszawie protestujący mieli transparenty z hasłami: „Cześć i chwała sędziom niezłomnym”, „Nasz Boże dobry wybaw Polskę od Ziobry”, „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”, nieśli też flagi unijne.

Prezes IPN, pytany na antenie TVP Info o to czy właściwe i na miejscu jest posługiwanie się hasłem: „cześć i chwała sędziom niezłomnym” odpowiedział: „nie”.

„To jest porównywanie dzisiejszej rzeczywistości państwa wolnego, niepodległego, demokratycznego, gdy na manifestacjach można wykrzykiwać takie słowa, obraźliwe dla ofiar tych sędziów sprzed kilkudziesięciu lat, (…) to jest niesmaczne po prostu i nawet nie warto myślę tego komentować” – ocenił.

„Ale jeżeli takie sceny oglądamy w telewizji, czytamy o tym w gazetach, my dyskutujemy, ci ludzie idą później spokojnie do domu, więc jaki tu jest brak wolności. To jest coś niebywałego. Ja zawsze protestowałem przeciwko porównywaniu rzeczywistości komunistycznej z dzisiejszymi czasami wolnej i demokratycznej Polski” – podkreślił Jarosław Szarek.

Jak mówił, „to obraża ofiary, ofiary również sędziów, a tych zbrodni sądowych było bardzo, bardzo dużo”.

PAP

drukuj