fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje byłego dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów

Dziś kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Od godz. 13.00 trwa przesłuchanie byłego dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów.

Jacek Skonieczny to wieloletni urzędnik resortu finansów i specjalista w zakresie prawa podatkowego, w szczególności VAT. Najpierw był wiceszefem, a następnie szefem departamentu odpowiedzialnego za kontrolę skarbową. Kontrola była uznawana za jedno z najważniejszych narzędzi walki z wyłudzeniami VAT. Jednak z zeznań poprzednich świadków wynika, że w okresie rządów koalicji PO-PSL było to narzędzie niedofinansowanie, brakowało urzędników – mówi wiceszef komisji poseł Kazimierz Smoliński.

– Jak sama nazwa świadczy – akurat odpowiada ona zadaniom: nadzór nad kontrolą skarbową, urzędy kontroli skarbowej, wywiad skarbowy, ale głównie kontrola skarbowa, bardzo ważna dla ówczesnego ministerstwa i dla rządu. To było to główne zadanie, bo chciano przez kontrole skarbową, wyeliminować wszystkie oszustwa. Jak wiemy, kontroli skarbowych w ciągu roku było około 10 tys., a podatników było 2 mln. Chcielibyśmy od pana dyrektora się dowiedzieć, czy rzeczywiście oni sygnalizowali. Wiemy, że tak – sygnalizowali, że niektóre przepisy nie były zmieniane, mimo że oni chcieli zmieniać te przepisy – zauważa Kazimierz Smoliński.

Terminy przesłuchań przed komisją zaplanowano do końca lipca. W sierpniu ma zostać sporządzony projekt raportu i jego prezentacja. Na początek września planowane jest przyjęcie ostatecznej formy dokumentu przez członków komisji.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl