fot. PAP/Paweł Supernak

Sejmowa komisja ds. wyłudzeń podatku VAT chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego premiera D. Tuska oraz jego ministrów

Sejmowa komisja do spraw wyłudzeń podatku VAT chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego premiera Donalda Tuska oraz jego ministrów. Według przewodniczącego komisji Marcina Horały, to oni ponoszą odpowiedzialność za wzrost luki VAT-owskiej.

Komisja VAT-owska przedstawiła w Sejmie sprawozdanie ze swoich prac.

– Państwo polskie w niezwykle ważnym obszarze, jakim jest pobór danin, poniosło klęskę – mówił przewodniczący komisji poseł Marcin Horała.

Z powodu luki VAT-owskiej do budżetu państwa nie trafiło od 250 mld zł do nawet 300 mld zł.

– To jest niewyobrażalna strata, która jest nie do odrobienia przez najbliższe kilka lat, bo tak naprawdę tych pieniędzy już nie odzyskamy – podkreślał ekonomista Mariusz Kękuś.

I to wszystko w ciągu zaledwie 8-letnich rządów koalicji PO-PSL.

– Polska jest jedynym fenomenem, gdzie kalendarz wzrostu wyłudzeń, wzrostu oszustw, wzrostu luki VAT-owskiej, tak wprost przekładał się na kalendarz tego, kto był u władzy – zauważył Marcin Horała.

W 2007 roku Prawo i Sprawiedliwość oddało Platformie władzę. Luka VAT-owska wynosiła wówczas 8 procent. Po kilku latach osiągnęła już rekordowy poziom w Europie – 27 procent. Kiedy w 2015 roku PiS ponownie doszedł do władzy, luka VAT-owska ponownie zmalała.

– To, co dla ludzi przyzwoitych i kompetentnych jest powodem do wstydu, zażenowania, u licznych funkcjonariuszy rządu PO-PSL przesłuchiwanych przez komisję śledczą stało się powodem do pomówienia, zadowolenia, nawet do żartów – powiedział członek komisji ds. wyłudzeń VAT, poseł PiS Jan Szewczak.

Co niejednokrotnie można było zobaczyć podczas przesłuchań.

– Wie pan co, ja jestem już za stary i to nie jest moja pierwsza komisja, jak pan wie. Bywałem w trudniejszych sytuacjach w życiu i mnie nie tak łatwo zbyć tego typu komunałami – mówił podczas przesłuchania były premier Donald Tusk.

Dziś totalna opozycja zarzuca partii rządzącej, że komisja VAT-owska to wyłącznie polityczna zemsta.

– Ten raport jest niestety tylko i wyłącznie zamówieniem politycznym. I tak jak przez lata mieliśmy do czynienia z czymś, co zostało nazwane „kłamstwem smoleńskim”, mamy od czterech lat, w ciągu waszej kadencji mamy do czynienia z czymś, co śmiało można nazwać „kłamstwem VAT-owskim” – zaznaczył poseł PO Zbigniew Konwiński.

Ustalenia komisji są jednak jednoznaczne – mówił ekonomista Mariusz Kękuś.

– Jeżeli dzisiaj do budżetu z tytułu podatków w 2019 roku wpłynie o 100 mld zł więcej niż w 2015 roku, to znaczy, że do tej pory, na przestrzeni lat 2007-2015, niestety przestępcy w naszym kraju mieli Eldorado – stwierdził Mariusz Kękuś.

Dlatego teraz czas na wnioski.

– Komisja rekomenduje, żeby wobec tej skali naruszenia bezpieczeństwa ekonomicznego państwa Wysoka Izba postawiła te osoby w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu –  powiedział Marcin Horała.

Przed Trybunałem Stanu mieli stanąć premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz oraz konstytucyjni ministrowie odpowiedzialni za finanse publiczne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj