fot. PAP/Tomasz Gzell

J. Cichoń przed komisją ds. VAT: Nie ma obiektywnych danych pokazujących wzrost luki VAT za rządów PO-PSL

Luka VAT to efekt procykliczności. Komisja uparcie nie chce brać tego faktu pod uwagę – zaznaczył zeznający dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT Janusz Cichoń, były wiceminister finansów.

– Nie ma obiektywnych danych pokazujących wzrost luki VAT za rządów PO-PSL. Nie ma danych potwierdzających, że rosła wtedy przestępczość podatkowa – powiedział były wiceminister.

Janusz Cichoń był wiceszefem resortu finansów w latach 2013-2015. Obecnie jest posłem PO, wiceszefem sejmowej komisji finansów. Jako wiceminister zajmował się między innymi sprawą wprowadzania tzw. odwróconego VAT-u na elektronikę.

Zdaniem świadka, komisja ignoruje podstawowe fakty.

– Nie ma tak naprawdę obiektywnych, porównywalnych szacunków upoważniających do twierdzenia, że luka w latach 2008-2015, czyli za czasów rządu PO-PSL, wzrosła w porównaniu do lat 2005-2007. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie uzasadnić to, nie uwzględniając procykliczności dochodów VAT i luki. Państwo z uporem nie przyjmujecie do wiadomości i nie dostrzegacie roli tej procykliczności w kształtowaniu dochodów – powiedział Janusz Cichoń.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zakresem swoich prac objęła lata 2007-2015. Szacuje, że w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj