fot. PAP/Marcin Obara

Piotr Perkins przed komisją śledczą ds. VAT

Były dyrektor Departamentu Wywiadu Skarbowego w Ministerstwie Finansów Piotr Perkins to kolejny świadek, którego przesłucha dziś sejmowa komisja śledcza ds. VAT.

Pierwsze posiedzenie z jego udziałem rozpocznie się w południe i będzie trwało za zamkniętymi drzwiami. Kolejne planowane jest o 16.00. Wtedy Piotr Perkins ma być przesłuchiwany już przy udziale kamer.

Wiceszef sejmowej komisji ds. VAT Kazimierz Smoliński zwraca uwagę na znaczenie Departamentu Wywiadu Skarbowego. Wskazuje, że komisja będzie chciała sprawdzić, jak wyglądało przekazywanie informacji do odpowiednich organów.

Wielu ministrów informowało, że mieli oni wiedzę powszechną z tytułu prasy czy innych informacji. W normalnym państwie, gdzie dba się o obywateli i przedsiębiorców, tak być nie może. Wywiad skarbowy jest od tego, aby takie niejawne informacje posiadać i informować odpowiednie służby, aby podejmować działania, które zapobiegną tym nieprawidłowościom. Wiemy, że z administracji skarbowej takie informacje powinny być dostarczane np. do departamentu dyrektora Tratkiewicza, który będzie przesłuchany jako drugi. Z dotychczasowych informacji wynika, że tej wiedzy nie było, że dyrektor Tratkiewicz tej wiedzy nie miał ze strony wywiadu skarbowego. Chcemy się dowiedzieć, dlaczego tak było – mówi Kazimierz Smoliński.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca ub.r. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Członkowie komisji przesłuchali już wielu świadków, w tym większość wiceministrów finansów z tych lat oraz byłego szefa tego resortu Jana Vincenta Rostowskiego.

RIRM

drukuj