fot. Monika Bilska

PE: W Strasburgu znów o Polsce

Europosłowie przybywają dziś do stolicy Alzacji, aby po tzw. przerwie wakacyjnej po raz pierwszy uczestniczyć w sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z decyzją Konferencji Przewodniczących zmieniono porządek obrad czterodniowego posiedzenia. Oprócz wcześniej zaplanowanych debat dodano m.in. punkt pt. Wolność mediów i dalsze pogarszanie się stanu praworządności w Polsce.

Szefowie grup politycznych Parlamentu Europejskiego poparli dodanie do projektu obrad porządku dziennego kolejnej tzw. debaty o Polsce. Trzeba przyznać, że współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Włoch Raffaele Fitto, wyraził sprzeciw wobec debaty w Parlamencie Europejskim podczas której Rada i Komisja mają wygłaszać swoje oświadczenia w sprawie „wolności mediów i dalszego pogarszania się sytuacji w zakresie praworządności w Polsce”. Tego rodzaju wniosek spotkał się ze sprzeciwem m.in. największych grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Jedynie frakcja Tożsamość i Demokracja poparła tutaj stanowisko EKR-u. Europosłowie pochylą się nad sprawami dotyczącymi Polski już w najbliższą środę. Dużym zainteresowaniem cieszy się również przyszła debata na temat stanu Unii Europejskiej. Orędzie wygłosi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wielu europosłów ma już tutaj swoje wizje i przemyślenia, priorytety niekoniecznie zgodne z tymi, które może zaprezentować Niemka.

B. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki dzieli się tym, co według niego podczas wystąpienia von der Leyen byłoby na miejscu.

– Chciałbym usłyszeć, że Unia Europejska to wspólnota państw narodowych, które ze sobą współpracują tam gdzie jest to konieczne. Chciałbym usłyszeć, że ta wspólna Europa będzie budowana na chrześcijańskich wartościach i chrześcijańskich tradycjach, zgodnych z naszym dziedzictwem. Chciałbym usłyszeć, że będzie to Europa Ojczyzn, Europa Narodów, a nie Stany Zjednoczone Europy, nie jakiś twór euro-federalistyczny, który będzie zabierał kompetencje państwom narodowym – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Początek sesji dziś o godzinie 17.00. Głosowania zaplanowano jeszcze w trybie zdalnym.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl