fot. TT Archidiecezja Białostocka

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Cechą pokolenia Jana Pawła II jest poznawanie dziedzictwa tego świętego

Cechą pokolenia Jana Pawła II jest poznawanie dziedzictwa tego świętego. Trzeba wiedzieć nie tylko, że św. Jan Paweł II był, ale kim był i czego nauczał. Powinniśmy starać się wcielać w życie to, co do nas mówił. […]. Ponadto pokolenie Jana Pawła II stara się naśladować elementy duchowości tego świętego – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyła się kolejna edycja Letniej Szkoły Bractwa św. Jana Pawła II prowadzonej przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza [zobacz więcej]. Celem spotkań jest zgłębianie i rozpowszechnianie nauki św. Jana Pawła II. Tegoroczne hasło spotkania brzmiało: „Pamięć i Tożsamość 2021 – Myśląc Europa”.

– Dotknęliśmy rozdziału zatytułowanego „Myśląc Europa”. Zastanawialiśmy się nad koncepcją Europy, jej granicami, rolą kultury, i Europą jako wydarzeniem duchowym. Konfrontowaliśmy również rozumienie Europy przez papieża Jana Pawła II z koncepcją uczestnictwa w życiu społecznym – wyjaśnił gość audycji „Aktualności dnia”.

W spotkaniach uczestniczyło ok. 50 członków Bractwa św. Jana Pawła II oraz sympatyków wspólnoty. Ksiądz profesor podkreślił, że są to ludzie w różnym wieku, którzy w zdecydowanej większości są zaangażowani zawodowo.

– Oderwanie się od ważnych obowiązków zawodowych świadczy o tym, że jest w nich pewna hierarchia wartości i potrafią wybrać to, co jest dla nich najcenniejsze – ocenił wykładowca akademicki.

Duchowny odniósł się również do określenia pokolenie Jana Pawła II. Wyjaśnił, że należą do niego nie tylko ci, którzy żyli w czasach jego pontyfikatu, ale również osoby znające go z opowieści i nauczań.

– Cechą pokolenia Jana Pawła II jest poznawanie dziedzictwa tego świętego. Trzeba wiedzieć nie tylko, że św. Jan Paweł II był, ale kim był i czego nauczał. Powinniśmy starać się wcielać w życie to, co do nas mówił. To pokolenie nie godzi się w żadnym wypadku na dewojtylizację Kościoła i dąży do rewojtylizacji, czyli pełnego przywrócenia myśli Papieża Polaka. Ponadto pokolenie Jana Pawła II stara się naśladować elementy duchowości tego świętego – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, która organizuje dwusemestralne studia podyplomowe o nazwie: Dziedzictwo myśli Jana Pawła II.

– Podczas tych studiów staramy się m.in. dotknąć twórczości literackiej św. Jana Pawła II. Mamy również wykłady poświęcone myśli filozoficznej i etycznej. Dotykamy tajemnicy miłości i odpowiedzialności na podstawie książki o takim tytule (…). To są konkretne wykłady i nauka. Nie jest to gawęda, jak może wiele osób myśli. Są to wykłady oparte o źródła, jakimi są papieskie teksty, metodologia i analiza tekstów, dlatego są to studia akademickie – poinformował ksiądz profesor.

Audycja „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj