fot. flickr.com

Polska zwiększy wydatki na obronność

Od przyszłego roku Polska zwiększy wydatki obronne do poziomu 2 proc. PKB.

Taką decyzję podjął Sejm. Za nowelizacją ustawy o przebudowie i finansowaniu armii głosowało 402 posłów, przeciw było dwóch, dwóch również wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakłada przeznaczanie na obronność, co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego, począwszy od przyszłego roku.

Obecnie rząd powinien przeznaczać na armię minimum 1,95 proc. PKB. Po przyjęciu ustawy według szacunków wydatki obronne wzrosną o blisko 800 mln zł.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że przyjęta ustawa niewiele jednak wnosi. Gdyby była wola polityczna to rząd PO-PSL już wcześniej podniósłby wydatki na armię.

– Dotychczasowe przepisy, które obowiązują w zakresie finansowania sił zbrojnych, nie zabraniają Ministerstwu Obrony Narodowej i rządowi RP, żeby zwiększać wydatki na zbrojenia. Dotychczasowe przepisy mówią tylko o minimalnej kwocie. Platforma, przez 7 lat swoich rządów, nie wykorzystała zaplanowanych wydatków na 11 mld zł. Jeżeli to wprowadzimy, to przez dwanaście lat będzie można nadrobić wydatki na zbrojenia, o ile oczywiście ministerstwo będzie chciało to w minimalnym stopniu realizować. Sama ustawa nie zamieni woli politycznej na to, ażeby wzmocnić siły zbrojne – powiedział poseł Michał Jach.

Podniesienie udziału wydatków obronnych w PKB to wypełnienie zobowiązań z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport. Sojusznicy zadeklarowali wtedy, że państwa, które wydają na obronność mniej, osiągną poziom 2 proc. PKB w ciągu 10 lat.

RIRM

drukuj