Rząd planuje tworzyć strategiczne rezerwy węgla

Ministerstwo Energii sprawdza możliwość finansową stworzenia strategicznej rezerwy węgla – powiedział w Sejmie szef tego resortu Krzysztof Tchórzewski. Minister odpowiadał dziś na pytania posłów Nowoczesnej w sprawie zakupu węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Premier Beata Szydło zapowiedziała niedawno, że rządowa agencja kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach.

– W tej chwili jest badana finansowa możliwość, jeżeli chodzi o stworzenie rezerwy strategicznej w zakresie surowca takiego, jakim jest węgiel. Taka możliwość istnieje. Państwo posłowie doskonale znacie sytuację budżetową państwa, że ta rezerwa nie jest w takiej wysokości, żeby mogła znacząco wpłynąć na sytuację finansową spółek węglowych. Jak odpowiadałem na ubiegłej sesji, na pytanie dotyczące sytuacji spółek węglowych, ich zobowiązania sumaryczne są na poziomie około 15 mld zł. A wiec ta sytuacja powoduje, że są potrzebne rozwiązania systemowe – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Agencja Rezerw Materiałowych, zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rezerwami strategicznymi państwa oraz jego zapasami, w celu wspierania ludności i gospodarki w sytuacjach kryzysowych.

RIRM

drukuj