W Sejmie zebrał się zespół parlamentarny PO ws. katastrofy smoleńskiej

W Sejmie zebrał się dziś po raz pierwszy parlamentarny zespół Platformy Obywatelskiej ds. „badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej”. Ma to być odpowiedź na zespół, którego pracami kieruje minister Antoni Macierewicz.

Jak mówił Grzegorz Schetyna, zespół parlamentarny PO ws. katastrofy smoleńskiej ma odkłamywać fałszywą narrację prowadzoną przez zespół Antoniego Macierewicza.

– Budujemy zespół, żeby dać świadectwo prawdzie, oddać pamięć i cześć zmarłym, którzy zginęli w katastrofie. (…) To jest zespół, który ma dawać świadectwo prawdziwej historii. Ma odkłamywać fałszywą narrację, która jest prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i kontynuowana dzisiaj w nieudolny sposób – stwierdził Grzegorz Schetyna.

Kłamali, kłamią, a zapowiadają, że dalej będą kłamać. Sześć lat zaniedbań, zaniechań, krętactw – tak sprawę powołania zespołu PO ds. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej skomentował Ryszard Terlecki. Wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że państwo kierowane przez PO miało możliwości, żeby zbadać katastrofę, ale nie zrobiło tego, m.in. nie wykorzystując pomocy zagranicznej.

– Koledzy z PO – za późno. Mieliście na to czas, mieliście możliwości, nie zrobiliście nic, a zrobiliście wiele złego. Teraz oczywiste jest, że strach zagląda wam w oczy i ten strach sprawia, że mamy do czynienia ze swego rodzaju kabaretem politycznym – ocenił Ryszard Terlecki.

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, podobnie jak Grzegorz Schetyna, nie szczędził słów krytyki wobec ministra Antoniego Macierewicza.

– Bardzo ważną czy najważniejszą osobą w budowie kłamstwa wokół katastrofy smoleńskiej jest Antoni Macierewicz – powiedział Tomasz Siemoniak.

Tymczasem zespół, którym kierował w poprzedniej kadencji Sejmu Antoni Macierewicz, „reagował na rozmaite informacje”, które pojawiały się ws. katastrofy – podkreślił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak dodał, PO boi się odpowiedzialności za to wszystko, co działo się przed i po katastrofie.

– To jest zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata. To jest próba przekonania opinii publicznej, że teraz nadszedł czas, żeby PO, która miała instrumenty do tego, aby katastrofę i jej przyczyny zbadać, teraz dopiero się zabierze do pracy – wskazywał Ryszard Terlecki.

Rzecznik PiS Beata Mazurek pytała szefa PO Grzegorza Schetyny co sądzi o dotychczasowych nieprawidłowościach w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Do tej pory nie znamy też pytania, dlaczego katastrofa była wyjaśniana w oparciu o konwencję chicagowską.

– Jeśli chcą teraz cokolwiek wyjaśnić, to niech wyjaśnią podstawowe kwestie, o które domagamy się od lat, a nie próbują rozmydlić odpowiedzialność, być może uniknąć odpowiedzialności, i zamataczyć prawdziwy obraz wyjaśnienia katastrofy – powiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek.

TV Trwam News/RIRM/

 

drukuj