Sejm przyjął poprawki do ustawy o powoływaniu sędziów

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do noweli ustawy dotyczącej powoływania sędziów. Ma ona skrócić postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

W ustawie zapisano, że kandydat na sędziego nie będzie mógł ubiegać się równolegle o kilka wolnych stanowisk. Zgodnie z ustawą, do dwóch tygodni zostanie skrócony termin zawiadomienia ministra sprawiedliwości o zwolnionym stanowisku sędziowskim. Rozwiązania, które poparł Senat, skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Poseł Stanisław Piotrowicz, prokurator w stanie spoczynku podkreślił, że nowela znacznie uprości proces powoływania sędziów.

– Wszyscy mamy w Polsce do czynienia z przewlekłością postępowań, w związku z tym inicjatywa poszła w tym kierunku, żeby procedura uległa uproszczeniu i żeby wykorzystano w tym celu także system elektroniczny. Sejm zdecydował się na to, żeby jednak ograniczyć możliwości kandydowania, a więc jedna osoba będzie mogła w danym momencie uczestniczyć tylko w jednym konkursie na jedno wolne stanowisko, a nie więcej jak było dotychczas – mówił poseł Stanisław Piotrowicz.

Resort sprawiedliwości zapowiada kolejne zmiany dotyczące osób chcących zostać sędziami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl