fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok

Sejm przyjął sprawozdanie komisji finansów w sprawie wykonania ustawy budżetowej za 2020 rok. Głosowanie oznacza, że izba udzieliła rządowi absolutorium.

Za głosowało 234 posłów, przeciw było 213, a 3 wtrzymało się od głosu. Sejm jednocześnie odrzucił dwie poprawki, które zmierzały do tego, aby izba nie przyjęła sprawozdania i nie udzieliła rządowi absolutorium. Pierwszą z nich złożyła Koalicja Obywatelska, drugą – posłowie Lewicy i Polski 2050.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1418486495539834885

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów dochody budżetu państwa w 2020 roku wyniosły blisko 420 mld zł, a wydatki ok. 505 mld zł. W stosunku do 2019 r. dochody wzrosły nominalnie o 4,8 proc., a realnie o 1,4 proc.

W czwartek w Sejmie odbyła się kilkugodzinna debata dotycząca sprawozdania. Andrzej Kosztowniak, wiceszef sejmowej komisji finansów i poseł PiS, przekonywał, że mimo pandemii i globalnego kryzysu polski rząd poradził sobie z ułożeniem wydatków państwa.

– W połowie marca 2020 roku, na skutek wybuchu pandemii COVID-19, gospodarka światowa doświadczyła negatywnego szoku podażowo-popytowego na niespotykaną skalę. Wpłynął on w dość istotny sposób na przebieg procesów makroekonomicznych w Polsce oraz w pozostałych krajach dotkniętych pandemią. Doszło do nagłego wyhamowania aktywności gospodarczej i załamania dotychczasowych trendów większości kategorii makroekonomicznych. Sytuacja wywołana COVID-19 wymusiła aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych – wskazał Andrzej Kosztowniak.

Deficyt w wysokości blisko 85 mld zł był niższy o 22,3 proc. od zapisanego w noweli ustawy budżetowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl