Sejm: konferencja dotycząca zapobieganiu smogowi w Polsce

W Sali Kolumnowej Sejmu trwa konferencja poświęcona polityce antysmogowej. Udział biorą w niej naukowcy, działacze społeczni oraz przedstawiciele rządu. Celem spotkania jest wypracowanie wskazań dla rozwiązania problemu smogu w Polsce.

Pierwszy panel został poświęcony negatywnemu wpływowi smogu na życie człowieka. Druga część dyskusji to temat walki ze smogiem samochodowym.

Jednym z organizatorów konferencji jest Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO. Prezes Instytutu, Rafał Górski, mówi, że dzisiejsza debata ma stanowić impuls dla rządzących. Jak dodaje, w Polsce realną walkę ze smogiem dopiero zaczynamy.

– Prawda jest taka, że przez ostatnich siedem lat polski alarm smogowy bezskutecznie próbował zainteresować decydentów i opinię publiczną tym tematem. To, co się zadziało w styczniu bieżącego roku w Warszawie, czyli akurat taki niekorzystny zbieg różnych warunków atmosferycznych, spowodowało, że temat stał się jednym z głównych tematów politycznych w debacie publicznej w kraju. I to bardzo dobrze. Jesteśmy na początku drogi, ale po tych siedmiu latach kampanii obywatelskiej dobrze, że jesteśmy w końcu i rozmawiamy. Ministerstwo Rozwoju, wicepremier Morawiecki zaangażował się w kwestie związane ze smogiem. Widać tutaj pierwsze jaskółki – podkreśla Rafał Górski.

Od dziś na stronie www.obywateledecyduja.pl można podpisywać się pod apelem do włodarzy miast wojewódzkich, aby zajęli się problemem smogu samochodowego w swoich miastach.

Jak co roku problem smogu zaczyna narastać w okresie zimowym, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl