fot. ipn.gov.pl

W. Waszczykowski: 4 lub 5 grudnia rozmowy polsko-ukraińskie ws. ekshumacji

Jest próba powrotu do rozmów polsko-ukraińskich z wicepremierem Piotrem Glińskim – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak dodał, „takie spotkanie jest umówione na 4 czy 5 grudnia”. „Mamy nadzieję, że zapadnie wtedy decyzja o powrocie do ekshumacji” – podkreślił.

Szef MSZ pytany przez portal wPolityce.pl, czy jest szansa na to, by prace ekshumacyjne na Ukrainie zostały wznowione, powiedział: „jest w tej chwili próba powrotu do rozmów polsko-ukraińskich z wicepremierem Glińskim”.

„Takie spotkanie jest umówione na 4 czy 5 grudnia i mamy nadzieję, że zapadnie wtedy decyzja o powrocie do ekshumacji” – podkreślił minister.

Jak zapewnił Witold Waszczykowski, strona polska „nie ustaje w wysiłkach”, by wznowić rozmowy.

„Uważamy też, że to są kwestie, które można załatwić bezkosztowo” – zadeklarował.

Szef MSZ przypomniał, że w grudniu zeszłego roku, podczas wizyty prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki w Polsce „prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycję, abyśmy stworzyli proces pojednania polsko-ukraińskiego wzorujący się na procesie Yad Vashem w Izraelu”.

„Chodzi o wynajdywanie po obu stronach Polaków i Ukraińców, którzy w tamtych trudnych czasach pomagali sobie nawzajem” – tłumaczył Witold Waszczykowski.

Jak dodał, taka deklaracja została powtórzona też „w czasie spotkania prezydenta Poroszenki z panią premier Beata Szydło”.

„Petro Poroszenko zaproponował, by (…) ministrowie spraw zagranicznych pochylili się nad tą kwestią” – powiedział minister.

Przyznał jednak, że przez rok ze strony ukraińskiej nie było żadnej reakcji.

Witold Waszczykowski podkreślił, że sprawa ta została podniesiona po raz kolejny w ubiegłym tygodniu w Brukseli na Szczycie Partnerstwa Wschodniego, gdzie doszło do krótkiej rozmowy prezydenta Poroszenki z premier Beatą Szydło.

„Prezydent Poroszenko apelował, żeby sprawę pozostawić historykom; odpowiedzieliśmy, że stworzyliśmy Forum Współpracy Polsko-Ukraińskiej, w którym właśnie znajdują się historycy i naukowcy. Szefem tego Forum po stronie polskiej jest pan doktor Jan Malicki z Uniwersytetu Warszawskiego. Strona ukraińska nie podjęła jednak z nim współpracy” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Stosunki między Polską i Ukrainą ochłodziły się po wstrzymaniu w kwietniu przez IPN w Kijowie polskich prac poszukiwawczych, ekshumacji i upamiętnień na terytorium Ukrainy. Strona ukraińska zareagowała tak na zniszczenie pomnika UPA na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejsze dewastacje ukraińskich miejsc pamięci narodowej w Polsce.

Na początku listopada szef MSZ zapowiedział, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej, zostanie skorygowana. Oświadczył także, że będą uruchomione procedury, które sprawią, że ludzie o skrajnie antypolskim stanowisku nie wjadą do Polski. Witold Waszczykowski uściślił, że konsekwencje poniosą osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji i renowacji polskich miejsc pamięci na Ukrainie.

18 listopada zakaz wjazdu do Polski otrzymał sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta.

PAP/RIRM

drukuj