fot. http://bankizywnosci.pl/

Bank Żywności: do niedzieli będzie trwała świąteczna zbiórka artykułów

Bank Żywności do niedzieli zbiera produkty spożywcze dla potrzebujących. Każdy może wziąć udział w akcji i włożyć żywność do koszy w wybranych sklepach.

W tym roku w zbiórkę zaangażowało się ok 55 tys. wolontariuszy w ponad 500 miejscowościach w całym kraju. W akcji bierze udział ok. 3 tys. sklepów, w których znajdziemy specjalnie oznaczone kosze. Listę marketów można znaleźć na stronie internetowej www.bankizwyności.pl.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski powiedział, że niezbędne są przede wszystkim produkty o długim terminie ważności.

– Takie, z których też można przygotować potrawy świąteczne, czyli olej, mąka, cukier, przetwory konserwowe, owocowe, warzywne, te wszystkie przetwory, które rzeczywiście się przydają najbardziej w kuchni, ale również prosimy podczas tej zbiórki o słodycze, bo pamiętajmy, że słodycze dodają też pewnej radości, szczególnie najmłodszym pociechom, które te święta przeżywają z nami. Banki żywności współpracują z około 4 tysiącami różnych organizacji, fundacji, stowarzyszeń zajmujących się dziećmi, rodzinami niepełnosprawnymi, osobami bezdomnymi. Do tych wszystkich osób trafia żywność zebrana podczas zbiórki – podkreślił Marek Borowski.  

Zebrane artykuły trafiają do magazynów Banków Żywności. Tam są sortowane, ważone i liczone. Potem otrzymują je organizacje charytatywne, które wspierają najuboższych.

Idea Banków Żywności zrodziła się w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. Pierwszy Bank Żywności w Polsce powstał w 1993 r.

RIRM

drukuj