Para prezydencka przygotowała świąteczne paczki dla potrzebujących

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w poniedziałek przygotowała świąteczne paczki żywnościowe dla potrzebujących w ramach 20. Świątecznej Zbiórki Żywności. Prezydent podziękował za to, że tylu ludzi w Polsce pamięta o potrzebujących.

Prezydent z małżonką przygotowywali paczki wraz z przedstawicielami Banków Żywności. Produkty spożywcze: olej, cukier, ryż, makaron, słodycze, konserwy trafią do rodzin, którymi opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) Oddział Wawer.

Andrzej Duda dziękował wszystkim rodakom, którzy nie zapomnieli, by kupić dodatkowe produkty na świąteczną zbiórkę.

„To setki tysięcy, miliony osób w Polsce, które pamiętają o tym, że nie wszystkim wiedzie się dobrze i że niektóre stoły świąteczne, niektóre stoły wigilijne, są bardzo skromne, że są rodziny, ludzie, którzy wymagają wsparcia” – podkreślił prezydent.

„Dziękuję za to serce, za tę pamięć, za dobro, które państwo w ten sposób czynicie” – dodał.

Para prezydencka dziękowała wolontariuszom, organizacjom i wszystkim zaangażowanym w pomoc potrzebującym oraz złożyła życzenia świąteczne. W ramach podziękowań z okazji 20. zbiórki żywności para prezydencka podarowała uczestnikom spotkania tort.

„Zmieniacie święta na lepszy tym, którzy potrzebują. Przez to, że pomagacie, poświęcacie swój czas i swoje serce dla tych, którzy są w potrzebie, zmieniacie Polskę na lepsze i świat na lepsze” – zwrócił się prezydent do uczestników spotkania.

„Cieszymy się, że pomaganie jest w modzie” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Podkreśliła, że jest pod ogromnym wrażeniem pracy wolontariuszy; dziękowała im za wielkie serce i entuzjazm.

„Swoimi działaniami udowadniacie, że aby realnie nieść pomoc innym ludziom, nie zawsze są potrzebne ogromne nakłady finansowe, nie zawsze potrzebny jest wielki plan, czy cała machina organizacyjna, wsparcie sponsorów i mediów” – powiedziała pierwsza dama.

Dodała, że oczywiście dobrze, gdy to wszystko jest, bo wtedy można pomagać na większą skalę.

„Ale często, by odmienić czyjś los wystarczy dobry pomysł, podzielenie się własnymi, umiejętnościami, talentami, a przede wszystkim własnym wolnym czasem. Bardzo często jest też tak, że wystarczy sama obecność, dobre słowo i rozmowa z kimś, kto tego potrzebuje” – powiedziała.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski powiedział PAP, że zbiórka żywności odbyła się w ostatni weekend listopada; zebrano ok. 825 ton artykułów spożywczych, a w zbiórce uczestniczyło ok. 50 tys. wolontariuszy.

Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do organizacji partnerskich, którym codziennie pomagają Banki Żywności – m.in. do jadłodajni dla ubogich, noclegowni dla bezdomnych, domów dla samotnych matek, świetlic dla ubogich dzieci i organizacji zajmujących się opieką nad najuboższymi.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 32 Banki Żywności, działające na terenie całego kraju. Udzielają one codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej organizacjom i instytucjom społecznym, za których pośrednictwem jedzenie trafia do najbardziej potrzebujących.

PAP/RIRM

drukuj