Sejm rozpatrzy dziś wniosek PO o wotum nieufności dla rządu

Dziś późnym wieczorem Sejm rozpatrzy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Taki wniosek pod koniec listopada złożyła Platforma Obywatelska.

Debata nad wnioskiem PO rozpocznie się o godz. 21.00. Według sejmowego harmonogramu, głosowanie odbędzie się ok. godz. 23.00. W uzasadnieniu wniosku opozycja wskazuje m.in. na zamieszanie wokół Komisji Nadzoru Finansowego. PO twierdzi, że rząd nie radzi sobie z przeprowadzaniem poszczególnych reform i psuje wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów – co najmniej 231. Wniosek w tej sprawie musi być zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazywać imiennie kandydata na premiera. W tym przypadku PO proponuje Grzegorza Schetynę.

Rozmawiać warto zawsze, ale musi to być rozmowa na argumenty – mówi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Jeżeli to ma być kolejny spektakl nienawiści w stosunku do PiS, to taka debata nie ma większego sensu, ale mam nadzieję, że totalna opozycja po głębszej refleksji pokusi się do debatę na wysokim poziomie merytorycznym. O to apeluję ja i premier również apelował, ażeby opozycja podjęła rękawicę współpracy, szczególnie w kontekście przyszłego roku, kiedy będziemy przeżywali szereg ważnych – z punktu widzenia Polski i polskiej demokracji – rocznic – wskazuje Wojciech Skurkiewicz.

Przypomnijmy, że w środę Sejm wyraził wotum zaufania wobec gabinetu Mateusza Morawieckiego. Debata i głosowanie odbyły się na wniosek szefa rządu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj