Sejm zajmie się w tym tygodniu projektem ustawy o TK?

Prawo i Sprawiedliwość chce, by Sejm zajął się w tym tygodniu projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Rzecznik klubu PiS mówiła pod koniec ubiegłego tygodnia, że zostanie złożone pismo w tej sprawie do marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.

Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem – tak jak dotychczas – w skład TK wchodzi 15 sędziów, a kadencja sędziów wynosi 9 lat. Proponowane jest także orzekanie w trzech rodzajach składów: pełnym składzie, składzie siedmiu sędziów i w składzie trzech sędziów. Pełen skład określono w projekcie na co najmniej 11 sędziów.

Orzeczenia – według projektu – co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów. Natomiast w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, dotyczących np. wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji.

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mówi, że PiS liczy na uspokojenie sytuacji wokół TK. Dodaje jednak, że opozycja może do tego nie dopuścić.

Takie formacje opozycyjne jak Platforma Obywatelska i Nowoczesna zdają sobie sprawę, że zamknięcie tematu sporu o Trybunał Konstytucyjny jest odebraniem ostatniego paliwa mobilizującego części ludzi do oporu wobec władzy Prawa i Sprawiedliwości. Oni po prostu wiedzą, że to jest jedyne paliwo, które pozwala im wyprowadzać ludzi na ulice i mobilizować – niestety – zagranicę wobec państwa polskiego. Jeden z liderów tej formacji Grzegorz Schetyna powiedział przecież, że ,,będziemy używać ulicy i zagranicy” do walki z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Nie spodziewałbym się więc kompromisu ze strony opozycji, a tym bardziej chęci zawarcia takiego kompromisu. Niemniej my będziemy robić swoje. Będziemy wprowadzać te ulepszenia po to, żeby Trybunał mógł normalnie funkcjonować – wskazuje Jarosław Sellin.

Jeszcze w tym tygodniu swoje prace nad rozwiązaniem sporu wokół TK ma zakończyć zespół powołany przez marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. A najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę, 8 czerwca, i potrwa do piątku.

RIRM

drukuj