fot. flickr.com

W Sejmie informacja nt. zaangażowania polskiej armii w misje pokojowe

Posłowie wysłuchają dziś informacji  na temat szczegółów zaangażowania Polskich Sił Zbrojnych w misje wojskowe. Chodzi o te, które mają być prowadzone poza granicami Polski na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie wysłania dwóch polskich kontyngentów w ramach wsparcia koalicji przeciwko ISIS. Większość z nich, a także cztery samoloty bojowe F-16, prowadziłyby misje rozpoznawcze z Kuwejtu.

Jeżeli oczekujemy wsparcia od sojuszników NATO, to również musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom – ocenia poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Jeżeli chcemy, żeby sojusznicy nas bronili, musimy również odpowiadać pozytywnie na ich oczekiwania i to jest właśnie w ten sposób robione. Jeżeli ktoś powie, że ta misja ponad 200  żołnierzy jest zbyt liczna i niepotrzebna, to proszę zauważyć, że misja szkoleniowa będzie liczyła około 60 żołnierzy i ona będzie mieściła się w Iraku, a ta misja zabezpieczająca będzie liczyła 150 żołnierzy. Ona jest tylko i wyłącznie związana z wysłaniem w rejon operacyjny tych 4 samolotów F-16. Potrzebna jest właśnie taka rzesza ludzi – pilotów, techników, obsługi naziemnej itd., itd., która będzie tę misję czterech samolotów zabezpieczała i to tylko tyle – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojsk. Składać się będzie głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110.

RIRM

drukuj