fot. TV Trwam News

MON: Reprezentanci resortu obrony zwycięzcami międzynarodowego Hackathonu

Zespoły reprezentujące Wojskową Akademię Techniczną i Inspektorat Informatyki MON zostały zwycięzcami tegorocznej edycji TIDE Hackathon 2019 – poinformowało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej.

TIDE Hackaton organizowany jest od 2016 roku. Biorą w nim udział międzynarodowe zespoły projektantów i programistów z instytucji wojskowych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: modelowania (ang. modeling challenge), programowania (ang. coding challange) oraz połączenia tych dwóch obszarów – podało MON w komunikacie przekazanym PAP.

Jak poinformowano, zwycięzcami tegorocznej edycji TIDE Hackathon 2019 zostały zespoły ArchiTechs (modelowanie), DataScienceCadets (programowanie) i FRONT (wizualizacja), które reprezentowały Wojskową Akademię Techniczną i Inspektorat Informatyki MON.

Organizatorem konkursu, w którym uczestniczyli najlepsi informatycy z NATO i krajów współpracujących, było Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (ACT) oraz Inspektorat Informatyki.

„Tegoroczna edycja konkursu projektowo-programistycznego odbyła się w Warszawie. Po kilku dniach zmagań wyłoniono zwycięzców. Po raz kolejny czołowe miejsca w konkursie zajęły polskie zespoły składające się z podchorążych, żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej” – poinformował MON.

Jak podano w komunikacie, tuż przed galą finałową wszystkie uczestniczące zespoły zaprezentowały swoje rozwiązania w trzech kategoriach: modelowania, programowania oraz wizualizacji.

Ocena poprzedzona została analizą dzienników pracy poszczególnych zespołów przez zespół sędziowski, złożony z przedstawicieli Inspektoratu Informatyki, Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (ACT – Allied Command Transformation) oraz Agencji ds. Łączności i Informatyki NATO (NCIA – NATO Communications and Information Agency).

Zwycięzcami w kategorii modelowania zostały zespołu: 1. Zespół ArchiTechs z Polski (WAT oraz CPI) 2. Zespół Msg@TNO z Holandii. Z kolei w kategorii programowanie: 1. Zespół DataScienceCadets z Polski (WAT) 2. Zespół MITI Hedgehogs z Ukrainy. Natomiast w kategorii wizualizacja zwyciężyły: 1. Zespół TNO-JIVC z Holandii 2. Zespół FRONT z Polski (CPI)

MON poinformował, że nagrodzone rozwiązania zostaną zaprezentowane i rozwinięte podczas Konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX) 2019 (realizowanych w Polsce).

„Wymienione działania tworzą program Interoperability Continuum, który ukierunkowany jest na badanie nowych technologii, testowanie i weryfikację stosowanych rozwiązań w celu zapewnienia interoperacyjności systemów teleinformatycznych w ramach całego NATO” – czytamy w komunikacie.

Jak wcześniej informowano w Hackathonie udział wzięło około 60 cywilnych i wojskowych specjalistów w 13 zespołach z 10 krajów NATO i partnerskich. Zadania z zakresu programowania, modelowania i wizualizacji mają m.in. pomóc przy rozminowaniu Iraku i prezentacji niedawnego, największego od czasów zimnej wojny ćwiczenia wojsk NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl