fot. PAP/Leszek Szymański

Sejmowa komisja sprawiedliwości w poniedziałek ma się zająć poprawkami Senatu do ustawy o SN

Prawdopodobnie w poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Ich odrzucenie w imieniu klubu PiS-u ma zarekomendować przewodniczący komisji, poseł Marek Ast.

Ostatecznie sprawę rozstrzygnie Sejm na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Solidarna Polska już w środę zapowiedziała sprzeciw wobec propozycji
Senatu.

Izba wyższa parlamentu wniosła do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy uchwalone w styczniu przez Sejm.

Przewidują m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz uznanie za nieważne orzeczeń dawnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Krytycznie do tych propozycji odnosi się prawnik, Piotr Gaglik.

– Jeżeli byśmy uznali postępowania Izby Dyscyplinarnej za niezgodnie z prawem, to podważylibyśmy konstytucyjność tej izby. Senat nie ma prawa ustalania, że to jest niekonstytucyjne. Może pozbawić tego gremium działania, tzn. zlikwidować samą izbę. Natomiast pytanie jest w przepisach przejściowych, co zrobić z postępowaniami zaczętymi w tej izbie. Według mnie powinny być one zakończone w trybie przepisów przejściowych przez organ, który w nowych przepisach będzie miał prawo rozpatrywania takich rzeczy. To zostało uregulowane w zmianach proponowanych przez Sejm – mówi Piotr Gaglik.

Minister w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, podkreśliła, że nie ma żadnych podstaw do likwidowania Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

W jej ocenie bulwersująca jest propozycja uznania za nieważne orzeczeń Izby Dyscyplinarnej, co powinno budzić wątpliwości środowiska sędziowskiego.

W dotychczasowej historii wymiaru sprawiedliwości nigdy nie było takich rozwiązań, aby ustawą uchylać wyroki sądów – podkreśliła minister.

Dodała, że prezydent Andrzej Duda ogłosi szybko swoją decyzję po tym, jak Sejm ostatecznie zadecyduje o kształcie uchwalonej ustawy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl