Nowa ustawa wprowadzi instytucję rzecznika finansowego

W Sejmie o godz. 11.00 odbędzie się dziś drugie czytanie projektu ustawy, która ustanawia instytucję rzecznika finansowego. Ustawa reguluje także proces reklamacyjny w instytucjach finansowych.

Rzecznik Finansowy posiadałby szersze kompetencje od tych, jakie ma obecnie Rzecznik Ubezpieczonych. Byłby to drugi obok KNF-u urząd, który zajmowałby się skargami klientów, którzy czują się pokrzywdzeni przez instytucje bankowe.

Poseł Wiesław Janczyk z sejmowej komisji finansów podkreśla, że instytucja rzecznika jest dziś potrzebna. Parlamentarzysta mówi jednak, że rzecznika powinien powoływać Sejm a nie rząd. Ponadto ochroną powinni zostać objęci klienci parabanków.

Wydaje się, że zapotrzebowanie na taką instytucję jest ogromne. Przy Komisji Nadzoru Finansowego jest obecnie taki rodzaj arbitrażu sądu polubownego, ale rzecznik miałby więcej możliwości, środków i też sił technicznych do tego, aby rozpatrzyć i dobrze zakończyć wiele sporów, które ciągną się latami. Miałby też tytuł i legitymację do tego, żeby w imieniu klienta występować do instytucji finansowych i bankowych. Dzisiaj ta sprawa jest zbyt słabo uregulowana w polskim prawie. Polemika z klientem banku rozpoczyna się poprzez  bankowy tytuł egzekucyjny, poprzez uruchamianie postępowania windykacyjnego – powiedział poseł Wiesław Janczyk.

Kosztem funkcjonowania rzecznika finansowego zostałyby obciążone same instytucje finansowe. Szacunkowy koszt to 25 mln zł rocznie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl