Będą zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa

Już wkrótce do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Wejście w życie zmian w ustawie ma umożliwić dofinansowanie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która przejmie kopalnię Kazimierz-Juliusz.

To efekt wypracowanego porozumienia pomiędzy górniczymi zawiązkami a rządem i Katowickim Holdingiem Węglowym. Kopalnia Kazimierz-Juliusz miała zakończyć działalność pod koniec września, teraz będzie powoli wygaszana. Ma się tym zająć Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Górnicy natomiast mają otrzymać zaległe pensje.

Projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa ma być w trybie pilnym przyjęty przez Parlament. Poseł Maks Kraczkowski, wiceszef Sejmowej Komisji Gospodarki podkreśla, że bardzo złą praktyką jest składanie obietnic dot. przyjęcia  w trybie pilnym ustaw dedykowanych restrukturyzowanym spółkom górniczym.

Poseł podkreśla, że polski węgiel jest niedokapitalizowany, a rząd nie ma pomysły na to, aby uratować tę branżę.

Wygaszanie kopalń, przyjmowanie czy przydawanie specjalnych przywilejów do spółek restrukturyzacyjnych, które mają przejmować upadające czy wygaszane kopalnie, to jest zła praktyka. Brakuje mi tutaj polityki, która jest obliczona na lata właściwego eksploatowania złóż, którymi dysponujemy w Polsce z pożytkiem dla górników, jak i całego społeczeństwa oraz gospodarki. Tego zdecydowanie nie ma. Żadna specustawa tego nie zmieni. Po prostu ten rząd, podobnie jak poprzedni – Donalda Tuska – działa bez planu – zaznaczał poseł Maks Kraczkowski.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma zostać dofinansowana na  ok. 100 mln zł. Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Zakończy fedrowanie za kilka miesięcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl