Ukraina: Bojownicy i siły rządowe wymienili się zakładnikami

Prorosyjscy bojownicy i rządowe siły ukraińskie na wschodzie kraju wymieniły się w niedzielę zakładnikami. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że separatyści wypuścili na wolność 30 wojskowych z różnych formacji jego kraju. 

„Z Doniecka uwolniono 30 naszych chłopców. 27 z Ministerstwa Obrony Ukrainy, 2 z Gwardii Narodowej, 1 pogranicznik. Chwała Ukrainie!” – napisał szef państwa na swoim Twitterze.

Ukraińskie media donoszą, że w zamian za 30 Ukraińców separatyści otrzymali 30 swoich bojowników. Dziennikarz tygodnika „Kyiv Post” Christopher Miller poinformował – także na Twitterze – że wymianę jeńców obserwowali członkowie Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodniej Ukrainie.

Rosyjska agencja ITAR-TASS podała tymczasem z Doniecka, że strona ukraińska przekazała separatystom 60 osób w zamian za 30 swoich żołnierzy. Według cytowanej przez agencję przewodniczącej komitetu ds. jeńców wojennych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Darii Morozowej początkowe uzgodnienia mówiły o wymianie 30 osób na 30, jednak następnie „przedstawiciele Kijowa zaproponowali, że wydadzą jeszcze 30 osób”.

Wymiana osób przetrzymywanych przez strony konfliktu w ukraińskim Donbasie to jeden z punktów porozumienia o wstrzymaniu ognia w tym regionie, zawartego 5 września w Mińsku na Białorusi. Protokół w tej sprawie podpisali wówczas przedstawiciele grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE.

19 września ta sama grupa postanowiła, że między stronami walk w Donbasie utworzona zostanie 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl